"Ако университетският борд стане факт, няма да има автономия на ВУЗ-овете и ректорите ще бъдат назначавани“, каза в сутрешния блок на Bulgaria On Air председателят на Съвета на ректорите в България професор Ваньо Митев.
Според него идеята на министерството на образованието разделянето на властта във висшите училища да се осъществи чрез въвеждането на нов управленски орган – Университетски борд с президент и 70% външни членове, включително представители на студентите, е опит на държавата да се намеси в управлението на университетите.
„От предложението става ясно, че бордът следва да е висш управляващ орган в съответното висше училище и да е отговорен пред министъра за своята дейност. Ако не друго, то това със сигурност ще ни изкара на протест на улицата“, посочи още Митев.
Той настоя за промени в Закона за висшето училище, така че да може да бъдат отваряни филиали на наши ВУЗ-ове в чужбина. Професорът даде пример с държави като Унгария, Франция и Австрия, които имат разрешение да откриват филиали на университетите си в други държави.
„За самия университет не е важно кой плаща семестриалната такса – държавата, студентът или някой фонд. Затова е добра и идеята да се финансират повече печелившите направления във висшите училища. Редно е най-добрите специалности да получават най-много, особено когато и държавата има нужда от специалистите, които ги завършват. Вярвам, че това също ще бъде заложено в образователната стратегия“, допълни още Митев.
По думите му освобождаването от такса или получаването на по-голяма стипендия би мотивирало повече студенти да се ориентират към сфери, в които бизнесът в момента изпитва недостиг на кадри.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.