Атаките от 11 септември са катализаторът за решението да се използва военна сила срещу Ирак.
Това заяви бившият британски премиер Тони Блеър пред специалната комисия, разследваща подготовката, инвазията и последствията от започналия през 2003 година конфликт.
Блеър влезе на 6-часовия разпит в опит да защити решението да включи Великобритания във водената от САЩ коалиция срещу режима на Саддам Хюсеин.
„Мога да кажа, че до 11 септември ние осъзнавахме заплахата от Ирак, разполагащ с оръжия за масово поразяване, но се опитвахме да излезем от ситуацията без употреба на сила – чрез санкции, наложени от ООН, чрез дипломация. След атаките възприемането на тази заплаха се промени драстично”, заяви експремиерът.
Бившият министър-председател каза, че за него Саддам Хюсеин е бил опасност, чудовище, още преди 11 септември, но след това вече бил убеден, че опасността е много по-реална и голяма и трябват решителни мерки.
По повод съмненията, че Лондон просто е последвал желанието на американския президент Джордж Буш и неговата администрация за война, Тони Блеър изтъкна, че за разлика от други европейски лидери той е усетил нападенията срещу Световния търговски център като нападение срещу целия свободен свят.
Възможността за премахване на Саддам Хюсеин от власт винаги е стояла на дневен ред за британското правителство, посочи Блеър. Но подчерта, че заплахата от оръжия за масово поразяване, а не свалянето на режима в Ирак е в основата на решението за инвазия.
Когато обаче беше питан за наличието на въпросните оръжия на територията на Ирак, Блеър йезуитски припомняше как заплахата не можела да се пренебрегва след 11септмеври.
Въпреки че такива оръжия не бяха намерени, Блеър беше категоричен, че само санкциите на ООН не са били достатъчни, за да елиминират напълно заплахата.
Усилията на Саддам да се сдобие с подобно въоръжение бяха директни действия срещу националната ни сигурност, уверяваше Блеър членовете на комисията и председателя й Джон Чилкът. Самият Чилкът изтъкна, че „това е изслушване, а не процес”.
За Блеър обаче това е изслушване, чийто резултат ще покаже как историята ще запомни неговото управление – като премиера, който спаси света от Саддам или като куклата на Буш, въвлякла Обединеното кралство в незаконна война.