Северна Корея няма елементарно здравеопазване, предупреждава Amnesty International.
Разследване на правозащитната организация установило, че болниците едва функционират, хигиената е много лоша, а страната е връхлетяна от епидемии, които се влошават от общото недохранване на населението.
Много хора са твърде бедни, за да си платят за лечение, се казва в доклада, цитиран от ВВС. Пхенян отделя по-малко от 1 долар на човек годишно за здравеопазване, показва статистиката на Световната здравна организация.
Докладът на Amnesty International е базиран на интервюта с повече от 40 севернокорейци, напуснали страната между 2004 и 2009 година. Събрана е информация и от медици, които работят в Северна Корея.
Пхенян твърди, че здравните грижи в страната са безплатни, но интервюираните севернокорейци казват пред организацията, че е трябвало да плащат за всяка здравна услуга през последните 20 години.
20-годишна жена разказва: „Хората изобщо не си правят труда да ходят до болницата, ако нямат пари, защото всеки знае, че трябва да си плати“.
„Ако нямаш пари, умираш“, казва жената, която е избягала от Северна Корея през 2008 година.
Мъж обяснява, че болниците нямат лекарства и ако някой се нуждае от лечение, първо трябва да отиде да си купи необходимите препарати, за да може да бъде лекуван.
Изключително лошата хигиена в болничните заведения и недостигът на лекарства застрашават живота на много хора, предупреждава Amnesty. Рутинна практика било хората да разменят цигари, храна и алкохол срещу медицински услуги.
56-годишна жена разказва пред правозащитниците, че е оперирана от апандисит без упойка.
„Операцията продължи около час и 10 минути. Така крещях от болка... Мислех, че ще умра“.
„Вързаха ми ръцете и краката, за да не мърдам“.
Северна Корея страда от тежък недостиг на храни след продоволствената криза през 90-те, при която загинаха над един милион души. Страната разчита основно на хуманитарна помощ.
Зле проведената деноминация на местната валута през 2009 година доведе до удвояване на цената на ориза буквално за една нощ. Хиляди хора са умрели от глад през януари и февруари тази година само в една провинция, по данни на неправителствена организация, цитирани в доклада.
Amnesty съобщава, че Северна Корея се бори с епидемия от туберкулоза, която се утежнява от масовото недохранване на населението.
„Хората в Северна Корея отчаяно се нуждаят от помощи от храна и медикаменти“, коментира заместник-директорът за Азия на правозащитната организация Кетрин Бейбър.
„Ключово е хуманитарната помощ да не се използва в политическия футбол от държавите донори“.
Политически Северна Корея е в пълна изолация – тя се оттегли от международните преговори по ядрената й програма.
ООН затегна санкциите миналата година, след като Пхенян проведе ядрен тест и тест на балистични ракети.
Северна Корея скъса и всички връзки със Сеул след атаката срещу южнокорейски военен кораб през март, при която загинаха 46 моряци.
Международно разследване установи, че корабът е бил потопен от севернокорейско торпедо, но Пхенян отхвърля обвинението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.