България, която най-много пострада от руско-украинската газова война, иска да пусне спрян ядрен реактор, пише британският "Таймс".
Най-бедната държава в Европейския съюз иска това като компенсация за високата цена, която плаща заради прекратените газови доставки от Русия.
Изданието отбелязва, че за да се пести електричество, в столицата София отоплението в градския транспорт е изключено, а светлините на обществените сгради, включително парламента и Народния театър, са изгасени.
"Ситуацията е абсурдна за XXI в.", коментира министърът на икономиката Петър Димитров.
"Русия и Украйна трябва да намерят бързо разрешение на проблемите помежду си, иначе икономиката на половин Европа е поставена под напрежение", допълва той.
България, за разлика от Турция и Гърция, няма алтернатива за газов доставчик освен Русия.
Два милиона от общо 7,6 млн. българи се отопляват на ТЕЦ, а ТЕЦ-овете работят именно на газ. Ето защо спирането на газовите доставки е толкова болезнено особено през зимните месеци, когато температурите в страната падат до -16 градуса по Целзий.
"Единственото разрешение за България е възстановяване на доставките. В страната влиза само един газопровод – и той идва от Украйна", заключава министър Димитров.
Президентът и правителството трескаво търсят изход от създалата се ситуация, като най-актуалното предложение е да бъде пуснат отново спреният ядрен реактор в атомната централа "Козлодуй".
България спря 4 от общо 6 реактора в централата като условие за приемането на страната в ЕС.
Сега президентът Георги Първанов иска спреният през 2006 г. трети реактор да бъде пуснат отново, защото "по-критична от сегашната ситуация не може да има".
От ЕС реагираха незабавно с изявлението, че спирането на газа за България не е основание за пускането на реактора.
Лошата новина, заключава "Таймс", е, че според синоптичните прогнози сковалият България студ ще продължи още поне седмица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.