IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тарковски използваше киното, за да опознае света

Беше интересен баща, спомня си синът на прочутия режисьор

Тарковски използваше киното, за да опознае света

Не е лесно да станеш режисьор, след като баща ти е самият Андрей Тарковски. Но Андрей Тарковски-младши успява да се престраши и да се захване с проект, написан по сценарий на баща му и Фридрих Горенщейн.  "Светъл вятър" ("Светлый ветер") е по романа на Александър Беляев (авторът на Човекът-амфибия") "Ариел".

У нас Андрей Тарковски-син представи проекта си в рамките на "София Мийтингс". Оказа се, че той живее във Флоренция, където работи във филмов фонд, съхраняващ архива на неговия баща.

Кога разбрахте, че искате да се захванете с този проект?

Това не се получи внезапно, но стана възможно, след като бях подкрепен от руски продуцент. Иначе темата е за загубената духовност, която води до различни катастрофи като настоящите. Днес живеем, забравяйки истинските ценности.

Разкажете повече за "Светъл вятър".

Това е филм за вярата и безверието, за неспособността да вярваме или да го правим само наполовина. Подобни компромиси не съществуват. Тази тема много ме вълнува и страдам за нея. Може би този филм ще ми помогне да намеря отговори на вечните въпроси, които ме интересуват, а като общество толкова често забравяме.

Това е първият Ви опит в игралното кино. По-трудно или по-лесно бе да се захванете с режисура, след като баща Ви е Андрей Тарковски?

Естествено е по-трудно. Дълго не се решавах въобще да се захвана с режисура. Това е моят пълнометражен дебют. Необходимо е било да порасна. Преди десет години не мислих изобщо да се занимавам с подобни неща. Скоро осъзнах, че в мен възникна вътрешна потребност да го направя. Всичко идва в определено време. Не вярвам в случайностите. Настъпи моментът, в който разбрах, че се нуждая да говоря.

Имате и документален филм за баща Ви?

Да, това е първият ми опит в киното изобщо. Направих го през 1996. Заснех го в Париж, където той прекара последните години от живота си. Основно филмът се уповава на неговите записи в дневника му. Има и разговори с неговите близки, които са го посещавали в последните години от живота му.

Какъв баща бе Тарковски?

Много приятен, интересен, обичащ човек. Постоянно търсещ и много дълбок. Трогателен с мисълта за собственото си несъвършенство. Киното изобщо е изкуство за опознаване на света. А целият негов живот бе свързан с това изкуство и той го използваше като начин да преоткрие себе си и света.

Трудно му е било да снима в родината си...

Неговите филми трудно се възприемаха там в тези времена. Но днес се гледат така, както и някога, тъй като те не остаряват. Чудил съм се в днешно време кой продуцент би се захванал с такива филми. Струва ми се почти невъзможно да се осъществят. Що се отнася до баща ми, мисля, че му бе сложно в СССР, въпреки че не е имал и илюзии за Запада. Там също имаше затруднения със заснемането на „Носталгия“ и „Жертвоприношение“. Трудно му бе да намери пари да снима, но такава е съдбата на твореца. А той бе безкомпромисен човек. Знаеше призванието си и му служеше.

Какво помните от времето, когато баща Ви снима „Отгледало“?

Първите ми спомени в киното бяха свързани именно с този филм. Бях 6-годишен. Всичките образи от екрана оставиха силен спомен в мен, който ми влияе и днес. Помня, че след като го гледах, се разболях. Беше ми трудно да го гледам пак. Усетих "Огладело" като шокова терапия.

Какво се случва в момента с руското кино?

Не работя в Русия и не съм съвсем наясно с процесите в киното, които се случват там. Но това, което виждам в световен мащаб, е катастрофа. Всичко е много тежко и трудно. Не може да се върне вълната от миналото. Живеем в свят на силен духовен упадък, който влияе на изкуството като цяло.

Какво мислите за режисьорите, които следват баща Ви, като Андрей Звягницев, например?

На тях също им е много трудно, но им желая да продължават да работят по този начин и да не изневеряват на себе си. Киното е много интересно, необходимост е, но днес като че ли се отдалечава от изкуството. Авторски филми почти не се правят. Всичко, което се снима, е за обслужване на масовата култура. Работещите в киното забравят, че то е изкуство и не се отнасят с това уважение към него. Изобщо това е сложен процес, свързан с много пари. А където са парите, там е и бедата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата