Извънземни със земни проблеми обитават Планета 51. Зелените човечета говорят английски, ядат хамбургери, карат коли, справят се с протестиращи хипита и се страхуват от пришълци, връхлитащи ги например от Земята.
Филмът “Планета 51” излиза предпремиерно у нас на 2 декември. И както се оказва – добрите са и земните, и извънземните – понеже само на цвят си личи кой от кои е. Все пак не им се разминава и без лошия герой – генералът, който вижда в хората единствено смъртен враг. Именно този зелен образ е озвучен от Николай Урумов.
Злият генерал говори с вашия глас...
Генерал Гроул не е зъл. Какво ви накара да го възприемете така?
Да кажем, че е отрицателният персонаж във филма. Той не иска да разбере новото, различното. Да речем, че не е толерантен.
И...
И се замислих, че не само в “Планета 51” имате нещо общо с лошия герой. Отрицателен персонаж играете и във филма на Иван Черкелов “Раци”, който бе показан в рамките на Киномания. Двете роли са доста различни, но и в двата сте военен със спорна репутация. Вие ли привличате подобни роли, или те вас?
Като погледна в палитрата от 15-ината анимационни филма, които съм озвучавал, като че ли наистина преобладават отрицателни герои, поне на пръв поглед. Това са чичо Скар в “Цар Лъв”, тигърът Диего от “Ледена епоха” и Тай Лунг в “Конфу панда”...
Не знам всъщност кой кого привлича, но чичо Скар го озвучава в американската версия Джереми Айрънс. Така че много компании залагат на големи имена, които стават част от афиша на филма.
Освен това, ако сте се вгледали в чертите на генерал Гроул, ще видите, че аниматорите са използвали тези на Арнолд Шварценегер.
Както знаем, той пък в своите роли обикновено се бие с някакви нечисти неземни сили и винаги е победител.
В края на краищата не генералът е нападнал Земята, а земляните са нахлули на неговата планета. Как да се държи той тогава? Един наш земен генерал също би защитил своята страна и народ. Така че моят герой не е еднопланов и едностранчив персонаж.
Нищо не е само добро и само зло. Във филма обаче и проблемите на извънземните са много земни.
Анимацията няма претенции за научна популярност, а по-скоро борави с естетически и нравствени категории. Тя е адресирана предимно към детската аудитория, където се изграждат точно тези ценности. В този смисъл е важен сблъсъкът на добро и зло, на красиво и грозно. Естествено, към това се прибавя и пълен вихър на фантазия и въображение.
Как протече процесът на работа?
Явявам се на кастинги, на които съм поканен. Тук се разчита предимно на гласа. Затова е особено важна гласовата характеристика на актьора и може би нещо, което той носи като дълбочина, способна да се скрие и да се измъкне отвъд гласа.
Обикновено, когато има такъв кастинг, пращат гласовете в Америка. Филмовата компания избира един от около 20 души, чиито гласове са им предоставени.
Докато не дойде премиерата, избраният да озвучава актьор гледа само тази част от филма, в която участва и неговият герой. Затова пък и в трите части на "Ледена епоха" ни организираха прожекция преди премиерата. Но иначе всеки работи с образа си съвсем сам.
А озвучавате ли игрални филми?
Не, само анимация, защото там има елемент на игра. Не участвам в дублаж на игрален филм.
Що се отнася до игралното кино или театъра, там действително се смята, че отрицателните персонажи са едни от сложните и трудни за изпълнения образи. Затова пък аз никога не съм делил едностранчиво моите герои.
В живота всеки има своята истина, своята позиция, не познам някой, който да се обяви за престъпник или за лош човек. Що се отнася до актьора, то той трябва да е адвокат на своя герой.
Животът е по-пъстър, не се дели на черно и бяло и има своите нюанси. На това ме е учил в Академията и моят професор Николай Люцканов.
В дублажа актьорът чувства ли се, че стои зад кадър, в сянка, защото разчита само на гласа си?
В анимацията актьорът не е в сянка. Там той играе. Докато чете текст в дублажа, той се дистанцира и само предава в нюанси това, което се случва. Не може един актьор да играе, докато на екрана е например Ал Пачино или Робърт де Ниро. Представяш ли си какъв сблъсък ще настъпи.
Има и друг начин на работа. Когато участвах в анимацията на Анри Кулев “Сламеният човек”, първо трябваше да озвуча героя и Анри после по гласа ми нарисува образ. Така работят и доста аниматори в Америка.
Вие по-скоро се доближихте или отрекохте от оригиналния глас в “Планета 51”?
Имаме слушалки, в които слушаме оригиналната фонограма, но фонетиката на българския език е различна и някои неща не звучат добре, ако се произнесат еднакво и на двата езика.
Не трябва да се влияем до крайна степен от оригиналния глас. Затова са режисьорите на дублажа, които да напътстват, да следят и да ни водят в тази работа, заедно с тон режисьорите, в чиито ръце е магията. Те успяват посредством компютъра да направят чудеса.
Позволявате ли си да импровизирате в анимацията?
Не, защото е изчислено до секунди къде и какво да кажеш. Героят не се създава в момента, той вече съществува.
Както разграничихте, че доброто и злото не са точни понятия, така и вашият генерал накрая премина към страната на разбиращите – добрите. Какво би се случило обаче с героя ви от филма “Раци”?
Той би бил същият. Да проследим прототипите на моя герой и този на неговия съперник Рангел Вълчанов. Ако някога във филма двамата са водили диалог от рода: “Вие не карате вече влака, Андрей Карлович”, днес диалогът би бил различен, на друго ниво. Вече биха си изяснили кой кара влака. Дори филмът даде този отговор – влака го караше моят герой – Илия Матанов.
Действието в “Раци” се развиваше именно в годините на прехода. Отминаха ли те?
Ние сме перманентно в този преход и няма идея как да се измъкнем. Липсва концепция, национална стратегия, защото никой не е казал как се излиза от преход и криза с точно ясни поставени задачи и план, които да се следват и изпълняват. По-скоро всичко, което е започнало в малки наченки, е било външен натиск. Така че моят герой от "Раци" ще съществува дълго. Той ще е жив и след прехода, защото не е негов продукт.
Вижте трейлъра на "Планета 51", който в кината ще е озвучен на български.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.