Финансиране за създаване на стартиращи компании в България има, но това не важи за рисковия капитал. Липсва дялов капитал за растеж, а в същото време сериозни средства стоят в банките при отрицателни лихви. И макар да има известно развитие по въпроса, ако не се влее достатъчно капитал в развитието на компаниите, това ще забави ръста и на икономиката. Това бяха основните изводи от форума на Клуб Investor "Предприемачи на бъдещето".
В България има ресурс за първоначално финансиране на стартъпи, но недостатъчно ресурс за рисков капитал. С тези думи откри Виктор Манев от Impektus Capital.
В страната ни финансирането е с 12 пъти по-малко от това на европейско ниво и се отпускат 6 пъти по-малко пари спрямо БВП, заяви той.
В Централна и Източна Европа, където в инвестициите се включва и венчър (рисков) капитал, има две страни, които са сериозно напред – Полша и Унгария. В България през 2017 г. са сключени 20 сделки и тя е на трето място по брой сделки в ЦИЕ.
"В България има 25 хиляди компании, които растат с 25% като развитие. Това означава, че те имат нужда от 25 млрд. лева от капитал", посочи финансистът и обясни, че търсенето е най-голямо сред ИТ фирмите и търговските компании.
Манев каза, че в България предлагането на пари зависи от кредитите и напомни, че от 2010 до 2017 г. петгодишните заеми растат с 5%, което представлява слаб ръст, а в същото време спада матуритетът на заемните пари.
Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев подчерта от своя страна, че "в БАИ винаги сме искали да бъдем предприемчиви в рамките на администрацията, за да бъде България добро място за правене на бизнес", припомняйки, че от 2015 г. заедно с Министерството на икономиката са подкрепени проекти за 1,5 млрд. лева, които са с потенциал да разкрият 12 хил. нови работни места.
Какво още казаха участниците във форума на Клуб Investor вижте тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.