Да очаква ли Македония дипломатически натиск от България, ще последват ли българите примера на гърците?
В Скопие този въпрос изглежда вълнува повече отделни журналистически кръгове, отколкото политическите централи.
Нервността в западната ни съседка е разбираема – и управлящи, и опозиция очакват решението на ЕС дали Македония ще получи дата за начало на преговори за присъединяване към съюза.
Според публикация на близкия до опозиционния Социалдемократически съюз на Македония "Утрински вестник" в момента българските власти притискат шведското председателство на ЕС, за да официализират проблемите, които съществуват между София и Скопие.
Според неофициалната информация на вестника София настоява подписаната през 1999 година от Иван Костов и Любчо Георгиевски Декларация за приятелство да бъде издигната на нивото на междудържавен договор.
В декларацията е записано, че двете страни нямат териториални претенции една към друга, както и че България признава македонския език, а Македония – българския.
Поне две новини от последните дни обаче би трябвало да разсеят дежурната мнителност, с която старите елити в Скопие гледат към София.
Първата: България ще подкрепи отпадането на визовия режим на ЕС за гражданите на Македония, Сърбия и Черна гора на предстоящия Съвет на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, който ще се проведе в Брюксел на 30 ноември и 1 декември.
Втората: в интервю за "Гласът на Америка" министърът на външните работи Румяна Желева заяви:
България не изразява никаква позиция по въпроса за името, защото това е въпрос между Македония и Гърция. Това е билатерален въпрос. Ние поддържаме европейската перспектива за Македония, както и за целия регион.
И тук трябва да четем между вестникарските редове, тъй като медийното покритие на втората новина ще е много показателно за декемврийските страсти в Македония.
Ако пресата съвсем я премълчи, последният месец от годината може и да предвещава сантимент към миналото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.