Таен проект, финансиран от президента на Арабските емирства, направи така, че в района Абу Даби, известен със своите летни суши, да завали дъжд цели 52 пъти.
Преди всеки валеж метеорологичната служба нито веднъж не е предвидила дъжд или дори облаци, съобщи френското издание Figaro.
По-рано президентът на швейцарската компания Meteo Systems International Хелмут Флюрер заявил, че учените са готови да изпитат нова технология за изкуствено предизвикване на дъжд.
До момента изкуствен дъжд се "прави" в Китай и Израел чрез разпръскване на хлорно сребро над облаците.
В този случай обаче учените разположили в пустинята метални устройства във формата на чадъри с височина от около 10 м.
"Чадърите" имат свойството да зареждат въздуха с електричество. Те произвеждат отрицателни йони, които се насочват към въздуха.
Отрицателните йони се свързват с частиците прах, което е идеално условие за кондензацията на водата, намираща се във въздуха.
Формирането на милиарди микроскопични капчици може да създаде облак, който от своя страна става източник на дъжд.
Устройството се задействало 72 пъти в продължение на 112 дни, като 52 пъти предизвикало дъжд.
От Meteo Systems твърдят, че изобретението им може да замени скъпоструващите уреди по преработване на морска вода в сладка.
По предварителни сметки с използването на новата технология производството на 100 млн. куб. м вода ще струва едва 7 млн. евро, срещу 53 млн. евро, които се дават всяка година за преработването на морска вода.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.