Показното задържане на 127 заподозрени в тежки престъпления от Ню Йорк, Ню Джърси, Роуд Айлънд и други райони в североизточната част на САЩ трябваше да покаже, че американските власти не са забравили напълно мафията покрай войната срещу терористите.
Всички арестувани бяха обвинени, че са част или са свързани с петте големи мафиотски фамилии, контролиращи организираната престъпност в щата Ню Йорк от десетилетия – Дженовезе, Гамбино, Лукезе, Коломбо и Бонано.
ФБР обяви и имената на някои от задържаните високопоставени фигури като Андрю Русо – шеф на уличната престъпност за клана Коломбо, и Джоузеф Короцо – „консилиере” (съветник) на боса на фамилия Гамбино.
Дотук добре, но защото наистина важните фигури са на свобода, защото доновете не са сред арестуваните. Дори членовете на най-близкото им обкръжение не са сред арестуваните. А тези, които са задържани, най-вероятно вече са заменени.
Просто такава е структурата на Коза ностра. Мафиотските фамилии са издръжливи и гъвкави.
„Винаги има заместник, готов да се включи моментално”, коментира пред ВВС бившият криминален репортер от New York Times и автор на редица книги за нюйоркската мафия – Салвин Рабб.
„За заместниците липсата на титуляря е голяма възможност за бързо изкачване в йерархията. На всеки 25 години има масови арести, редица присъди и мафията всеки път оцелява”, допълва Рабб.
Според него последните арести ясно показват, че мафиотските фамилии продължават с престъпната си дейност. Разликата е, че сега го правят по-дискретно в сравнение с близкото минало.
Експертът не пропуска да посочи и липсата на „големи имена” сред задържаните, връщайки се към началото на 90-те, когато зад решетките попадна самият Джон Готи – босът на клана Гамбино, който не се свенеше да се впуска в бляскавия хайлайф. В крайна сметка донът беше осъден за 13 убийства и други престъпления.
Сега главите на фамилиите са далеч по-предпазливи. „Някои от тях дори са напълно непознати за широката общественост, което показва колко добре се прикриват”, категоричен е Салвин Рабб.
Мафиотите успяха да се възползват максимално и от временния „отдих”, който им беше осигурен след атентатите на 11 септември 2001 година. Защото атаките срещу Световния търговски център и Пентагона дълго време ангажираха почти изцяло вниманието на службите.
И докато доста често мощта на мафията се представя като „угасваща”, то за мнозина е ясно, че криминалните й структури в САЩ са все така силни. И борбата с властите е далеч от своя край.