Текстът на секретна грама, изпратена от посолството на САЩ в София до Държавния департамент, в която се коментира стратегията на България за развитие на въоръжените сили, е публикуван в сряда от британския вестник "Телеграф".
В грамата с дата 29 октомври 2007 г., подписаната от тогавашния посланик на САЩ Джон Байърли, се изтъква, че предприетият от българското правителство преглед на програмата за модернизация на въоръжените сили до 2015 г. "създава сериозна възможност за САЩ да окажат влияние върху развитието на потенциала на българската армия в средна и далечна перспектива".
Според грамата основната цел на САЩ е да бъдат увеличени възможностите на България да разполага свои части и да участва заедно със САЩ и НАТО във военни действия извън територията на страната. По тази причина в грамата се препоръчва САЩ "да инвестират повече в българските сухопътни сили", тъй като покупката на бронирани машини и бронежилетки, оборудване и комуникационни средства, както и обучението, ще окажат по-значително влияние върху способностите на българската армия да участва в операции, отколкото покупката на нови бойни самолети и кораби.
В документа се подчертава, че България трябва да бъде отклонена от намеренията си да купува значително количество нови системи за ВВС и ВМС и да бъде насочена към "малко по-стари и използвани системи с междинно ниво на сложност", което щяло да позволи на личния състав по-бързо да усвои новата техника. Според анализа, съдържащ се в секретния документ, България не притежава средства за разполагане и много ограничени възможности за поддържане на свои части извън границите на страната.
Изрично се подчертава, че служещите в чужбина по онова време 727 български военнослужещи са били транспортирани и издържани от САЩ.
САЩ препоръчват България да елиминира онези компоненти на отбранителната си система, които са неефективни или несъвместими с изискванията за участие в многонационални мисии. Конкретен пример според текста на грамата са двете български подводници и остарялата система от руски зенитни ракети, за които годишно се изразходват по 20 милиона долара.
Препоръчва се България да избягва "мегапоръчките" за доставка на военна техника. Като пример се дава натискът, на който е била подложена страната от Франция за покупка на бойни кораби на стойност над един милиард долара.
В заключението на анализа, съдържащ се в грамата, се изтъква, че български представители изразили опасения, че без участието на САЩ и НАТО в процеса на преглед на програмата за развитие на въоръжените сили "политическите интереси ще надделеят над военните необходимости". Същите представители изразили готовност да гарантират, че "гласът на САЩ ще се чуе", че ще предоставят "вътрешна информация за задкулисните машинации" в процеса на прегледа.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.