Ситуацията в столицата на Либия Триполи става все по-сериозна, а силите за сигурност спешно напускат града. По данни на агенциите хора от силите за сигурност участват в грабежи на банки и магазини. Протестиращите подпалват правителствени сгради.
По улиците на Триполи се води истинска война. Както предаде телевизия „Ал Джазира“, според очевидци през изминалата нощ са били подпалени няколко полицейски участъка и сграда на местната власт, нападната е била сграда на телевизията и здание на централната власт.
Телевизията е била ограбена от нападателите, предаде „Ал Арабия“. ВВС обаче твърди, че в понеделник властите са възстановили контрола си по улиците на Триполи.
Международното летище в Триполи също е било завзето от противници на режима, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на CNN Turk. По данни на телевизията пътнически самолет на турските авиолинии, изпратен в либийската столица за евакуация на турските граждани, не е могъл да кацне, тъй като аерогарата е под контрола на протестиращите. Самолетът е трябвало да се върне.
Местните жители са започнали да сформират комитети за самоотбрана за защита от мародерите.
По данни на телевизията в Триполи са загинали 61 души при сблъсъците между протестиращите и силите за сигурност.
АП предаде, че цяла нощ е продължила борбата за центъра на града между силите за сигурност и представителите на опозицията.
Свидетели казват, че снайперисти стрелят по протестиращите от покриви на сгради. Из града се движат привърженици на режима на Муамар Кадафи, които стрелят срещу хората и ги мачкат с автомобили.
Протестите в Либия с искане управляващият вече над 40 години Муамар Кадафи да се оттегли започнаха на 15 февруари. Според Human Rights Watch досега при сблъсъци между демонстрантите и органите на реда са загинали най-малко 233 души, около хиляда са ранените.
По непотвърдени данни армията и полицията в Киренайка – източната част на Либия, масово преминават на страната на протестиращите.
Войниците-дезертьори са около 150, заловените от верните на правителството войски ги чака разстрел, твърдят източници на Ройтерс.
Полицейски участъци са изгорени и разграбени, оръжието е разграбено и е раздадено на разбунтувалите се.
Протестиращите се опитаха да превземат с щурм с помощта на булдозери двореца на Кадафи в Бенгази, който се охранява от верни на лидера на либийската революция части. Войниците са отговорили с танков и артилерийски огън.
Според протестиращи, тъй като режимът не се доверява на собствената си армия, е извикал на помощ наемници от Чад и Зимбабве.
Потвърждения за това няма, макар че опозиционерите показват снимки на пленен в бой чужденец.
Съратници вече са започнали да напускат Кадафи. Вождът на най-голямото либийско племе ал зувай Шалих Фарадж ал Зувай заплаши по телевизия „Ал Джазира“ да спре нефтопроводите, които преминават през територията на Киренайка, ако до ден властите не спрат битката с опозиционери.
Вождът на племето ал варфала, което живее южно от Триполи, Акрам ал Варфали, обяви, че Кадафи вече не е „брат“ на хората от неговото племе и призова диктаторът да напусне страната.
Посланикът на Либия в Арабската лига Абделмонейм ал Хони обяви, че се е присъединил към революцията. Той бил изпратил телеграма в Триполи за оставката си „в знак на протест срещу актовете на репресии и насилието срещу демонстрантите“.
Напуснал е поста си и посланикът на Либия в Китай Хюсейн Садик ал Мусрати, който призовал армията да прекрати насилието, а целия дипломатически корпус да подаде оставка. Примерът му е бил последван от посланика в Индия Али ал Есауи.
Ръководството на Арабската лига поиска да се спре насилието в Либия и се застъпи за исканията на арабските народи за промяна.
Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса обяви, че кръвопролитията в Либия трябва да спрат, съобщи Reuters, позовавайки се на египетската осведомителна агенция МЕНА.
„Исканията на арабските народи за реформи, развитие и промяна са легитимни и чувствата на всички арабски нации са обединени в този решителен момент в историята“, заяви Муса.
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун призова властите в страните от Северна Африка и Близкия изток, в които има народни вълнения, да се откажат от използването на сила срещу протестиращите и да обезпечат спазването на основните свободи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.