„Русия е получила писмото ни за замразяването на проекта за АЕЦ „Белене", защото вече ни отговориха. В момента пишем отговор на техния отговор“.
Така енергийният министър Трайчо Трайков коментира информацията, че Росатом не били получили писмо за замразяването на централата.
„Не вярвам Кириенко да е казал такова нещо, защото е получил писмото ни още миналата или по-миналата седмица“, уточни Трайков.
Според него руската страна е отговорила на писмото, но без да дава конкретна позиция по нито един от поставените от българска страна въпроси.
„Не ни казаха вярно ли е, че са започнали да произвеждат оборудване, което не е минало програмата за качество, не ни отговориха на искането за разбивка на цената, нито на искането за замразяване. Просто писмото им беше написано така, сякаш ние не сме ги питали нищо. В момента изпращаме нашия отговор", уточни Трайков.
По повод наближаването на 30 юни, когато изтича българо-руското споразумение за строежа на Белене и опасността България да плаща неустойки, министърът каза: „Неустойки се плащат само след решение на Арбитражен съд, а аз съм твърдо убеден, че в момента никой няма интерес да се стига дотам. Все пак ние сме готови и за такъв вариант.
По време на парламентарния контрол енергийният министър отговори на въпрос на Иван Костов, според когото Русия е готова да продаде на Турция реактори, които са по-съвременни и на по-ниска цена от предлаганите за АЕЦ "Белене".
„За България не е изгодно да прави компромис нито с безопасността, нито с цената на АЕЦ "Белене", каза енергийният министър Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол.Министърът посочи, че в проектите за ядрени централи в Белене и в Турция има големи разлики и не могат да бъдат сравнявани.
Павел Шопов атакува министъра с репликата: „В 12 без 5 търсим чужда банка да даде оценката за изграждането на АЕЦ „Белене”, която 2 години не бе осъществена".
„Това може би е с цел да играете пред руската страна за по-добра цена, но като цяло тези действия остават пълна загадка”, заяви Шопов и попита за цената на консултациите.
„Цената, която България ще плати за консултирането, е 2 млн. лв. във фиксираната част от споразумението, а нефиксираната зависи от финансовата схема, която ще бъде избрана”, поясни министърът.
Според депутата от „Атака” обаче именно нефиксираната част от договора с банката HSBC е възможно да оскъпи дори двойно целия проект.
„Практиката да има фиксирана и нефиксирана част е традиционна и установена и е прилагана винаги”, приключи спора министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.