Значителната нестабилност на финансовите пазари тласка европейските лидери към по-тесен фискален съюз. Това се случва със скорост, доста по-висока от прогнозите, коментират анализатори и инвеститори за CNBC.
“Ако се вярва, че Обединени щати на Европа биха били по-силни в сравнение с отделните страни, то това със сигурност е стъпка, по посока на която политиците работят. Сега обаче те са по-скоро притиснати да я направят, отколкото да действат чрез постепенни крачки“, коментира Нийл Дуейн, ръководител на инвестиционната дейност в Европа на RCM.
През изминалия уикенд германският канцлер Ангела Меркел изрази сякаш по-мека позиция по отношение на емитирането на единни еврооблигации, но въпреки това тя бе категорична, че подобен сценарий не стои на дневен ред.
„Смятам, че тя (Меркел) осъзнава как пазарите тласкат политиците към решение, с което те все още не се чувстват комфортно“, смята Франк Енгелс от Barclays Capital.
Според Енгелс европейските лидери трябва да създадат подходяща инфраструктура, чрез която да се гарантира възможност за формирането на фискален съюз.
„Има смисъл в създаването на евентуален фискален съюз и сериозно координиране на икономическите и фискалните политики, но не сега, тъй като трябва да се поставят основи по отношение на политическата и правна инфраструктура. Едва след това може да се предприеме и подобен ход – това е посланието, което Меркел се опитва да отправи към пазара“, обяснява Енгелс.
Мнението на анализатора е, че без фискална консолидация на еврозоната страните, които вече потърсиха спасителни кредити – Гърция, Ирландия и Португалия, са заплашени от нуждата от нови заеми.
Към групата на застрашените Енгелс причислява и Италия и Испания, по отношение на които Европейската централна банка извършва извънредни операции по осигуряване на ликвидност във финансовата система.
Още новини от Investor.bg