В отбранителната способност на Русия от гледна точка възможността за противопоставяне на американската система за противоракетна отбрана /ПРО/ беше открита сериозна празнота.
Експерти отбелязват, че елементите на тази система, разположени в европейски страни, не могат да „достигнат“ до всички руски ракети. Това обаче могат да направят американските кораби, които могат да „улавят“ ракети както в арктическите води, така и край своите брегове.
Руските ВМС няма какво да противопоставят на американския флот от тази гледна точка.
И новият род войски – Въздушно-космическите, на които руският президент Дмитрий Медведев възлага надежди, няма да успее да помогне, пише NEWSru.
Миналата седмица руският върховен главнокомандващ Медведев се оплака в телевизионно обръщение по повод плановете на НАТО за разполагане на елементи на системата за ПРО, че САЩ не отчитат тревогите на Русия и обеща ответни мерки.
Не всички обаче в Русия възприеха изявлението на Медведев с ентусиазъм. Някои го обвиниха в предизборен популизъм, казват, че предложените от него мерки за сдържане на ПРО са неадекватни. И дори са недостатъчни: новите Въздушно-космически войски няма да да помогнат – Русия не е защитена от ПРО по вода.
В отговор на разполагането на системата ЕвроПРО Медведев посочи следните мерки: включване в бойния състав на радиолокационната станция от системата за предупреждение за ракетно нападение в Калининград, засилване прикритието на обектите на стратегическите ядрени сили.
Медведев предложи и да се обмисли възможността от разрушаване при необходимост на информационните системи на ПРО /тоест водене на кибервойна/ и заяви, че е възможно Русия да се оттегли от Договора за стратегическите нападателни оръжия-3.
Като елемент на противодействието на ЕвроПРО беше посочено развитието на войските от Въздушно-космическата отбрана. Вчера новият вид войски застъпи на бойно дежурство.
Изявлението на Путин обаче не предизвика паника на Запад – не беше съобщено за никакви промени в плановете на САЩ за ЕвроПРО.
В Русия обаче позицията на Медведев беше подложена на критика.
Александър Храмчихин, зам.-директор на института по политически и военен анализ, е съгласен с критиките, като освен това посочва още една „пробойна“ в руския отговор на ПРО: мерките се предприемат там, където Русия не е заплашена от ПРО.
„Ако руските стратегически ядрени сили може да са заплашени от някакъв елемент от американската ПРО, то това е изключително морският. По земя американците дори от Полша /за Румъния да не говорим/, не могат да свалят нашите междуконтинентални балистични ракети, тъй като засега не е по силите на Вашингтон да отмени законите на физиката. Но крайцерите и разрушителите от системата Aegis могат да навлизат в арктическите морета“, пише експертът в „Независимое военное обозрение“.
В изявлението на Медведев нямаше и дума за укрепване на отбранителната способност на Русия по линията на ВМФ. „Или нашето военно-политическо ръководство има меко казано големи проблеми със стратегическото мнение. Или цялата истерия около ПРО има чисто политически характер и е насочена единствено за вътрешна употреба. Или руският ВМФ е в такова състояние, че не може да участва в никакво париране на дадената заплаха“, посочва експертът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.