Вестник "Ню Йорк таймс" предвижда, че със Северна Корея - такава, каквато я познавахме досега, вече е свършено.
Независимо дали ще рухне през следващите седмици или след няколко месеца, режимът няма да успее да се задържи след смъртта на Ким Чен Ир.
Кончината му стана в труден за страната момент на икономически проблеми, международна изолация и неяснота около предаването на властта на един млад човек.
Начинът, по който Америка ще реагира - и още по-важно, начинът, по който САЩ ще реагира на реакцията на Китай, ще определи дали регионът ще стане по-стабилен или ще бъде обхванат от конфликт, смята изданието.
Пекин подкрепя малкото си комунистическо братче, но в ръководството му се водят напрегнати дебати дали Северна Корея е от стратегическо значение за Китай.
Едно е да подкрепяш затворен, но стабилен режим като при Ким Чен Ир, друго е да се ангажираш с подкрепа за непроверен ръководител. За Си Цзинпин, който се очаква догодина да стане президент на Китай, първото голямо решение в областта на външната политика ще е дали да обърне гръб на Северна Корея или да я "осинови" като своя провинция.
Всичко говори, че Пекин ще избере втория вариант, не на последно място, защото ръководството му има склонност да подкрепя статуквото, вместо да се изправя пред големи промени.
И въпреки това, пише "Ню Йорк таймс", "осиновяването" на Северна Корея може да се окаже наситено с драматизъм. Китай може с пълна сила да мине в настъпление, да изпрати още помощ на младия Ким, изисквайки в замяна обещания за икономически реформи.
И най-добрите планове на Китай обаче може да се провалят. Помощта може да е твърде малко и да дойде твърде късно, особено имайки предвид проблемите, пред които ще се изправи новото ръководство. Затова повече от всякога е нужен ясен диалог с участието на САЩ, Китай и Южна Корея, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.