Предвижда се въвеждането и задължителното изпълнение на ландшафтноустройствени планове, ако бъде одобрен от парламента новият закон за ландшафта, внесен от депутата Румен Иванов от ГЕРБ.
Ландшафтните планове на национално, регионално и местно ниво ще се разработват от квалифицирани специалисти в съответствие с отделните нива на единната национална концепция за пространствено развитие, е записано в проектозакона.
В общините с население над 100 хил. души ще се назначава главен ландшафтен архитект, а в по-малките общини вероятно ще се назначават допълнителни специалисти.
Всички строителни проекти трябва да съответстват на одобрените ландшафтноустройствени планове, освен на общите и подробните устройствени планове, предвижда още законопроектът.
Техническите и работни инвестиционни проекти ще се съгласуват с ландшафтния архитект в съответната община. И в момента в много общини работят такива специалисти, които след приемането на закона ще се натоварят с повече правомощия и задължения.
Изпълнението на строителните проекти в частта на озеленяването ще се ръководи от квалифицирани специалисти, назначени от строителя на трудов договор.
Всеки строителен обект ще има и собствено досие за изпълнението на озеленяването към него. Ако то не е изпълнено съгласно плановете, няма да се издава разрешение за ползване на обекта. Нарушителите ще търпят и санкции.
Специалистите от Съюза на ландшафтните архитекти са се ръководили в близо 2-годишната подготовка на закона основно от мотива да запазят това, което е останало от парковете, градинките и междублоковите пространства след строителния бум най-вече в големите градове.
От друга страна България трябва да синхронизира законодателството си с европейското, тъй като страната ни е подписала Европейска конвенция за ландшафта, обясни за Investor.bg Росен Гурков, председател на комисията по нормативните документи и професионалната дейност към професионалната организация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.