Световните лидери, участващи във форума за ядрената сигурност в Сеул, приеха днес декларация, в която потвърдиха, че е нужно да положат повече усилия, за да осигурят "по-безопасен свят за всички", съобщи Ройтерс.
Делегатите на срещата на високо равнище отново отправиха общ призив за "осигуряване на безопасността на всички уязвими ядрени материали за 4 години" и подчертаха важната роля на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за "улесняване на международното сътрудничество".
"Ядреният тероризъм продължава да е една от най-предизвикателните заплахи за международната сигурност. За да бъде премахната тази заплаха, са нужни строги мерки на национално ниво и силно международно сътрудничество, като се имат предвид евентуалните й глобални, политически, икономически, социални и психологически последици", заявиха лидерите в декларацията.
Според тях страните, използващи атомна енергия, трябва да обявят до края на 2013 г. конкретни мерки за намаляване до минимум на употребата на високообогатен уран, посочва ИТАР-ТАСС.
В декларацията се казва също, че следващата среща на високо равнище за ядрената сигурност ще бъде в Холандия през 2014 г.
Една от водещите теми на срещата в Сеул беше планираното изстрелване на ракета с далечен обсег от Северна Корея през април. Пхенян заявява, че с нея ще изведе в орбита спътник за наблюдение. САЩ и Южна Корея обаче се опасяват, че Пхенян иска всъщност да изпробва ракета, която би могла да носи ядрен заряд.
Президентът на САЩ Барак Обама, който участва в срещата в Сеул, предупреди Пхенян, че няма да постигне нищо със заплахи или провокации. Той допълни, че Северна Корея трябва да разбере, че "лошото поведение не може да бъде възнаградено".
Северна Корея обаче потвърди днес, че не се отказва от плановете си. Неназован говорител на външното министерство на КНДР увери, че изстрелването на ракетата ще е с мирни цели. Събитието е предвидено да стане по случай 100-годишнината от рождението на основателя на страната Ким Ир Сен (15 април).
Редица държави, в това число САЩ, Япония, Русия и Южна Корея, както и генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, вече призоваха Пхенян да се откаже от плановете си.
Междувременно Япония приведе въоръжените си сили в повишена готовност в случай, че севернокорейската ракета носител падне на територията на страната, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.