IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Половин Индия остана без ток поради аварии

Засегнати са 670 милиона индийци, повече от населението на целия ЕС

Втори ден огромни проблеми в електроснабдяването в Индия. Снимка: архив, Reuters

Втори ден огромни проблеми в електроснабдяването в Индия. Снимка: архив, Reuters

Източна Индия днес остана без ток поради авария в електропреносната мрежа. Нова повреда в мрежата за втори пореден ден засегна и северната част на страната, включително столицата Делхи и половин Индия остана без ток, съобщиха световните информационни агенции.

По-рано днес аварира отново и северната електропреносна мрежа, която и вчера бе изключена практически през целия ден.

Двете мрежи обслужват близо половината от територията на Индия от щата Асам близо до границата с Китай до Хималаите и пустините в Раджастан. Засегнати са общо 13 щата с население, по-голямо от населението в целия Европейски съюз, посочва Асошиейтед прес.

Електропреносните мрежи в южната и западната част на страната работят и се правят опити към тях да бъдат свързани критично важни крайни потребители.

Без ток са близо 670 милиона индийци, над половината от населението на страната, което се изчислява на малко над 1,2 милиарда души, посочва Ройтерс. Това е най-тежката авария в електропреносната мрежа на страната от 11 години насам, предаде агенцията. Асошиейтед прес изтъква, че по брой на засегнатите хора това е най-голямата авария в електрическа мрежа в света.

Най-силно се усеща липсата на ток в Делхи. Не работи модерното метро в столицата, което обслужва средно по 1,8 милиона пътници дневно. По улиците на Делхи и на други големи градове като Колката цари пълен хаос заради неработещите светофари.

Нарушено е движението на над 400 влака в засегнатите райони. Усилията на аварийните екипи са съсредоточени върху възстановяване на електрозахранването в метрото и болниците.

Верижните аварии в електропреносната мрежа поставиха на дневен ред редица проблеми, свързани с остарялата инфраструктура в страната и неспособността на правителството да се справи с непрекъснато увеличаващата се консумация на енергия заради бързото разрастване на икономиката. През последните месеци страната изпитва 8 на сто дефицит на електроенергия, който в пикови часове достига до 12 на сто. В същото време за всяко трето семейство в страната - или за общо над 500 милиона души - свързването към електрическата мрежа е непостижим лукс.

Засега причините за гиганската авария не са обявени официално. Министърът на енергетика на Индия Сушил Кумар Шинде смята, че аварията е възникнала поради прекалено голяма консумация в някои от засегнатите щати, което е довело до претоварване на остарялата електрозахранваща система. Малкото валежи през мусонния период принудиха земеделците в щата Утар Прадеш /с население по-голямо от Бразилия/ в делтата на река Ганг и в зърнодобивните райони в Пенджаб да използват електрически помпи за напояване.

Честите аварии в електрозахранването, лошата пътна инфраструктура и амортизираната железопътна мрежа в страната се отразяват върху усилията на страната за индустриализация, посочва Ройтерс. През миналата година в Индия бе регистриран най-ниският годишен ръст на икономиката от девет години насам /8 на сто/, което принуди правителството да се откаже от инвестиции в инфраструктурата в размер на 1 трилион долара през следващите пет години. Най-сериозно са застрашени малките и средните предприятия в страната, които са основен генератор на икономически растеж - големите производства обикновено разполагат със собствени източници на захранване, които не зависят от националната електропреносна мрежа, пише БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата