Големи японски компании в сферата на потребителската електроника, сред които производителите на електроника Canon Inc. и Panasonic Corp., обявиха че ще замразят производството си в Китай. Причината са ескалиращите антияпонски протести в страната, последвали покупката на три спорни острова в Източнокитайско море.
Panasonic ще затвори поне до вторник завода си в Циндао и ще наблюдава внимателно ситуацията, предаде BBC. Според материал на CNN след мощни протестни акции Panasonic ще затвори и още две фабрики,.
Canon ще прекрати производствените дейности в три китайски завода, предаде агенцията за финансови новини Bloomberg. Затворени ще останат заводът за лазерни принтери в Гуанчжоу, фабриката за цифрови фотоапарати в същия град, както и заводът за копирна техника в Янгсу.
Засегнати от протестите са и други японски компании, сред които Toyota или Lion Corp.
Яростни протести срещу покупката на три оспорвани острова в Източнокитайско море бушуват вече цяла седмица в редица китайски градове, докато властите се опитват да обуздаят гнева, предава Ройтерс.
Най-ожесточените сблъсъци бяха в южния град Шънчжън, близо до Хонконг, където полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне хилядите демонстранти, окупирали улиците на града.
Островите в Източнокитайско море са необитаема, но вероятно богата на ресурси островна група, която в момента се контролира от Япония, но Китай и Тайван имат претенции към нея. Във вторник Япония обяви, че планира да купи три от петте острова от частен гражданин. В отговор Китай изпрати шест патрулни лодки в спорните води.
През уикенда протестите се ожесточиха: според японски медии протестиращите са атакували дузина заводи на японски компании в източната част на Китай, включително фабрики на Panasonic. Освен това са били подпалени автокъщи на Toyota. В Пекин в неделя демонстранти са обсадили японското посолство и са изгорили японски знамена. Имало е и много призиви за обявяване на война.
Въпреки че китайското правителство счита спора за островите като обида, то призова гражданите си са спазват реда. През уикенда полицейските сили са използвали за потушаване на протестите водни оръдия и сълзотворен газ. Освен това социалният мир е трябвало да бъде възстановен за пореден път и с помощта на интернет цензура. Така например терминът "антияпонски протести" е бил забранен в китайския сайт за кратки новини Sina Weibo, много снимки от протестите на предишния ден вече са изтрити.
Бюрото за обществена сигурност в Шънжджън призова гражданите в интернет „да покажат своя патриотизъм по рационален, цивилизован и спазващ закона начин". А на засегнатите дружества са обещани компенсаторни плащания.
Но и самото китайско правителство се опитва да постави Япония под икономически натиск. Така например Националната администрация по туризъм е наредила на туристическите агенции миналата седмица да отменят пътуванията към Япония по време на Националния празник в началото на октомври.
Япония пък призова Китай да осигури безопасността на нейните граждани и бизнеса. "За съжаление този въпрос има въздействие върху сигурността на нашите граждани и нанесе вреди на имуществото на японските фирми", каза премиерът Йошихико Нода.
Министърът на отбраната на САЩ Леон Панета от своя страна изказа съжаление, че този спор за островите може да доведе до провокации и в крайна сметка до насилие. Той се опасява, че и други държави, сред които и САЩ, могат да бъдат въвлечени в конфликта.
Още икономически новини за Азия четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.