Въвеждането на технология, която да засича дали топката е преминала голлинията, ще въведат от ФИФА и ИФАБ - Международния борд по правилата във футбола.
Целта е системата да може да определи с точност дали топката е преминала голлинията в ситуации, в които главният съдия и асистент-реферите не са успели да видят добре ситуацията, пише Би Би Си.
От списък с 11 различни компании и технологии ФИФА е избрала две от тях да разработят системите си - базираната във Великобритания дъщерна на “Сони” компания - “Хоук Ай”, и германската “ГолРеф”.
На ФИФА все още й предстои да избере коя от двете системи да използва на предстоящото Световно първенство в Бразилия през 2014 година. Организаторите на националните първенства по света също ще са поставени пред този избор.
Сметките показват, че инсталирането на подобна система няма да е никак евтино. Около 250 хиляди английски лири ще струва “Хоук Ай”, а “ГолРеф” - около 150 хиляди.
От ФИФА са заявили, че скоро предстои да се тестват и двата метода на турнир в Япония. Това ще е директна битка между двете конкурентни системи, почти еквивалентна на битките на футболния терен, които се решават чрез изпълнение на дузпи.
“Хоук Ай” използва система от високоскоростни камери, фокусирани към различни ъгли на терена. Чрез нея може да се пресъздаде триизмерна картина на точната локация на топката. “Хоук Ай” вече се ползва в тениса и крикета от няколко години.
При “ГолРеф” се ползва електромагнитна система със сензори, поставени и на местата, на които би могло да възникне спорна ситуация, и върху самата топка, с която се играе.
И двата метода са свързани с датчици на китките на съдиите, които биха могли да им сигнализират за по-малко от секунда дали топката е преминала голлинията или не.
От ФИФА обявяват, че няма да задължават никоя лига по света да въведе задължително новата система.
Най-вероятно обаче най-гледаните и популярни лиги ще въведат системата, въпреки че това няма да излезе особено евтино.
Световният футбол познава не една и две ситуации при които мачове, че дори и световни титли, са решавани с изключително спорни или направо грешни съдийски отсъждания.
Една такава спорна ситуация е скандалният гол на Джеф Хърст, вкаран в продълженията на финала на Световното първенство от 1966 г. пред близо 100 хиляди души на "Уембли" Така и все още не е напълно ясно къде точно тупва топката тогава. Този гол носи единствената световна титла за Англия, но пък завинаги остава отворен въпросът - честна ли е тя?
През 2010 година обаче съдбата обърна гръб на английския национален отбор. Германия разби Англия с 4:1, но редовен гол на Франк Лампард в 39-ата минута не беше зачетен. С него резултатът ставаше 2:2 и никой не можеше да прогнозира изхода на мача.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.