Великобритания дава 1 милион британски лири всяка седмица на имигрантите от Европейския съюз за техните деца, които дори не живеят на Острова.
В същото време парите за детски надбавки са орязани на повече от един милион британски семейства през последния месец, припомня "Дейли мейл".
Разходите най-вероятно ще се увеличат, когато румънците и българите получат свободен достъп до работните места във Великобритания от 1 януари 2014 година, пише изданието. Граждани на Европейския съюз ползват и данъчни облекчения заради децата си, които живеят в чужбина.
Това струва на данъкоплатеца 55 милиона британски лири на година, за да финансира системата, която съществува само в 4 други страни на Европейския съюз. Другите 22 страни изискват от децата да живеят в страната, за да имат право на детските надбавки.
Тези разходи се отнасят до случаите, когато имигранти са се преместили във Великобритания, но са оставили децата си в родината. Когато пристигнат в Обединеното кралство, те се регистрират за надбавките. Според актуално проучване се дават надбавки за 40 171 деца на такива имигранти.
Парите се плащат директно на родителите, които после могат да ги пратят вкъщи. Децата не е задължително да са живели във Великобритания или дори да са я посещавали.
Имигрантите избират да търсят парите от британското правителство, а не от родната система, тъй като осигуровките са далеч по-високи на Острова.
В Полша детските надбавки са около 5 евро на седмица. Във Великобритания са 20,3 британски лири за първото дете и 13,40 британски лири за всяко следващо.
Две трети от децата – 25 659, за които Великобритания плаща, са в Полша. Според доклада останалите страни, които активно се възползват от финансовите помощи на Острова, са Ирландия, Франция, Словакия, Литва, Латвия, Испания, Германия, Холандия и Италия.
„Абсурдно е да се дават детски надбавки за деца, които дори не живеят тук!“, каза и Андрю Грийн, председател на групата "Migrationwatch", която е провела проучването.
„В момент, в който правителството моли гражданите да бъдат малко по-икономични, то плаща над един милион британски лири на седмица, за да подпомага деца в други страни, където надбавките са далеч по-ниски“, каза още той.
Мнозинството от европейските страни са установили правилото, че само дете, което живее постоянно в страната, може да получава надбавки. Време е и Великобритания да го направи, е мнението на Андрю Грийн.
От края на годината почти 30 милиона жители от двете страни на бившия Съветски блок ще имат право да живеят и да работят свободно във Великобритания, пише още "Дейли мейл".
И всеки мигрант, който се премести от Румъния и България, ще имат правото да изисква детски надбавки.
Главният секретар на държавната хазна във Великобритания обаче каза, че страната по закон на Европейския съюз засега е длъжна да плаща тези детски надбавки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.