IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Румъния има толкова лош имидж?

И как страната се опитва да го промени към по-добро

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Румънският премиер Виктор Понта защити страната си след вълната от негативно медийно отразяване във Великобритания и в други страни в Европа. Защо всъщност Румъния има лош имидж, пита Би Би Си.

Почти може да се усети облекчението на останалите страни, когато се разбра, че именно Румъния е в центъра на скандала с конско месо. Само мисълта за многобройните роми с коне и каруци в страната прави препратки към организираната престъпност. Но това може би е и най-малкият проблем на Румъния, като се има предвид, че страната е свързана и с много други проблеми.

Заглавия като „Мафиотски босове, които нямат търпение да дойдат във Великобритания с просяци“ и „Искаме да влезем в страната ви, преди някой да е заключил вратата“ разгневи румънците.

В петък посланикът на страната във Великобритания Йон Джинга заяви, че такива статии могат да доведат до това румънци, които вече живеят на Острова, да бъдат нападани по улиците. Той твърди, че повечето румънци, които искат да работят във Великобритания, са вече там – с получено разрешение за работа.

В статия в „Таймс“ румънският премиер с по-успокояващ тон приканва британците да посетят Румъния и да се насладят на стария град на Букурещ или пък да прекарат спокойна почивка в тихите трансилвански села, които са любими на принц Чарлз. По-високият процент на заетост в Румъния може да успокои британците, казва още премиерът.

А според доклад на организацията „Migration Watch” около 50 хиляди румънци на година ще пътуват до Великобритания. Председателят на тази организация цитира събитията от 2004 година, когато правителството подцени броя на мигрантите, които биха отпътували от европейски страни към Острова. Тогава правителството предположи, че ще има наплив от 5 до 13 хиляди имигранти на година. А всъщност през 2011 година данните от преброяването показват, че само полското население във Великобритания се е увеличило от 58 хиляди през 2001 година до 579 хиляди 10 години по-късно.

А Румъния се опитва да промени имиджа си от известно време. Правителството предприе редица рекламни и пиар кампании в последните години с цел да подобри възприятието на страната в чужбина.

През 2011 година страната стартира глобална кампания „Защо обичам Румъния“, която тръбеше за постиженията на известни румънци като тенисиста Илие Нъстасе, гимнастичката Надя Команечи и учения Николае Паулеску, който открил инсулина. А миналата година Румъния стартира кампания с цел да привлече повече туристи в Карпатските планини.

Румънска рекламна агенция пък предложи да направят ответна кампания към Великобритания след масовите негативни новини за румънците.

Кампания под надслов „Защо не наминете?“ предлага слогани от рода на „Ние говорим по-добре английски отколкото всеки друг във Франция“ и „Чарлз си купи къща тук през 2005 година. А Хари никога не сме го фотографирали гол.“ Главният слоган на кампанията е: „Ние може и да не харесаме Великобритания, но вие ще се влюбите в Румъния!“.

Рони Смит, британски бизнес консултант в Румъния, казва, че британците трябва да се засрамят от негативното медийно отразяване на Румъния, но същевременно смята, че румънското правителство няма ресурсите, за да отговори подобаващо.

„Няма кампания за ребрандиране. Би трябвало да има, но в момента няма такава до степен, която е необходима“, казва той.

Проблем с имиджа на Румъния може да се проследи чак до края на 19 век, когато туристи се завърнали от Трансилвания с разкази за странна земя, разказва д-р Джеймс Корани, лектор по история в университета в Дърам.

Но може би комунистическата диктатура е нещото, което се появява най-напред в съзнанието на всеки, който чуе името на страната. За много хора на Запад образите на деца, изоставени в домове за сираци по времето на съветската епоха, са първото нещо, което те свързват с Румъния, казва Лиъм Лот, британски журналист, който пише за румънски новинарски сайт.

„Когато казваш, че отиваш в Румъния, хората гледат на теб с шок и ужас, сякаш отиваш на място, където няма закони и ред и само бандити се мотаят там. А истината е съвсем различна“, казва журналистът.

Като по-малкия си съсед България, Румъния остава една от най-корумпираните страни в Европа въпреки усилията на Европейския съюз да „изчисти“ политическите им системи, пише още Би Би Си.

„Имаме и много различна култура. Ние сме латинска страна. Статистиките показват, че румънците биха отишли в страни като Италия, Испания, Португалия и дори Франция“, казва Кармен Кампену, проект мениджър в Румънския културен център в централен Лондон.

Но според редица румънци, които вече години наред живеят във Великобритания, няма промяна в отношението спрямо тях.

„Няма никакви предразсъдъци спрямо нас относно цвят, религия или националност“, казва Адриан Черчиу, който се занимава с внос на румънска храна във Великобритания. „Е, от няколко седмици трябва да изтърпя някоя и друга шега за конското месо, но това е търпимо“, допълва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата