IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Македонският в. „Дневник“: Колата на Бойко тръгна надолу

Борисов като ранено животно поиска нови избори

Протестът във Варна. Снимка: БТА

Протестът във Варна. Снимка: БТА

След падането на комунизма България е имала кризи, и то дълбоки, но сега за първи път преминава през кризисен период като членка на ЕС и НАТО. Фазата, в която в момента се намира страната, може да се обясни като комплексен проблем, което със сигурност звучи много сухо. Главни са обаче две неща – икономическата криза, срещу която се вдигна народът, и политическата криза, която допълнително оплете цялата ситуация в българското общество, пише македонският вестник „Дневник“.

Капак на всичко беше оставката на правителството на Бойко Борисов, след което страната навлезе в период на неизвестност. Макар че някои политици, с които разговаря „Дневник“, не искат и да чуят думата „криза“.

„Политическа криза в момента няма“, каза кратко по телефона Соломон Паси, бивш външен министър.

Подобни са разсъжденията и на президента Желю Желев, който казва, че криза няма. „Дневник“ обаче пише, че Желев е бил извикан от високопоставените политици на разговори,  за да чуят какво мисли той за ситуацията, създала се в България, след като хиляди граждани излязоха по улиците да протестират срещу високите сметки, изпратени им от монополните компании.

Симбиоза между мафията и политиката във Варна

След падането на Берлинската стена в България има четири „народни вълни“. През 1991 г. беше свален Андрей Луканов, който макар че се смяташе за либерал, не отвори пазара, след което се появи дефицит на стоки. Тогава стана известен изразът „Лукановата зима“. Втората силна вълна беше през декември 1996 г., която придоби размах през 1997 г., когато в страната се развихри хиперинфлация. Силната народна вълна свали социалистите. Нещо, което беше характерно за страните в преход в Източна Европа, се случи и в България – появи се силно разделение между сини и червени и в наелектризираната атмосфера през 2001 г. на политическата сцена се появи цар Симеон Сакскобургготски, който пое кормилото на страната и успешно  я поведе към НАТО и ЕС. Вече през 2005 г. например държавните резерви са на нивото от 8 милиарда лева, тоест два пъти повече от определения минимум. Четвъртата народна вълна протича в момента и тя по много неща се различава от предходните, пише изданието.

„За първи път народът е срещу политиците, срещу всички политици от всички цветове. Народът иска промяна на системата, конституционни промени, защото смята, че системата не функционира и е корупционна“, казва Петър-Емил Митев от Института за социални дейности и структури. Той изтъква, че искането за помени в конституцията е псевдоидея.

Ако се търсят индикаторите на кризата, те се виждат най-добре във Варна, пише „Дневник“. Точно във Варна за първи път избухна „бунт срещу феодализма“, за първи път гражданите се осмелиха да протестират срещу олигарсите, пише „Дневник“.

Според анализаторите във Варна съществува симбиоза между мафията и политиката, като изразител на тази симбиоза е кметът Кирил Йорданов, който е градоначалник от 1999 г. и смени много партийни цветове. Политиката е в „брак по интереси“ с олигарсите от компанията ТИМ, изтъкват анализаторите.

„ТИМ управлява Варна“, коментира професор Митев.

Колата на Бойко тръгна надолу

Къде е източникът на сегашната криза, на дълбоката поляризация на българското общество? На младата партия с прозападна и антируска ориентация ГЕРБ и на Борисов им вървеше много добре. Така обаче беше до януари, когато колата им тръгна надолу. Преди това имаше няколко събития, които ще влязат в графата „исторически“.

Първото тектонично разместване настъпи с атентата срещу израелските туристи. За терористичното нападение беше обвинена Хизбула и в момента това сериозно се проверява. Тежка информация, която тества София. Неуспешният атентат срещу лидера на турците Ахмед Доган тества вътрешните междуетнически отношения, както и отношенията с Турция.

Референдумът за изграждане на АЕЦ „Белене“ пък беше първата сигнална червена лампичка за Борисов. Макар че избирателната активност едва надхвърли 20%, мнозинството от около 60% гласуваха с „да“ за построяването на „Белене“. Това беше голям шамар за Борисов, който каза, че референдумът е безсмислен. От референдума произтекоха щети и за ДСБ с Иван Костов. Две неща са ключови – че с референдума за първи път ГЕРБ изгуби по един обществен въпрос и освен това се наруши политическото статукво.

В тези условия Бойко като ранено животно светкавично реагира на протестите и биенето на народа – реши да отиде на нови избори. Логиката е политически оправдана, макар че придоби много морални минуси, пише изданието.

Президентът Росен Плевнелиев днес ще направи обръщение в парламента, след което се очаква нещата да тръгнат в техническа посока – сформиране на служебно правителство, което да проведе изборите.

„Борисов наруши два баланса – решаването на обществените проблеми и системата на управление. Той форсира втория елемент“, смята Митев.

България се подготвя за предсрочни парламента избори в кипящата атмосфера между левицата и десницата и в дни, в което народът е всеки ден по улиците, притиснат от все по-тежкото икономическо положение. Правителството абдикира точно в момента, в който дойдоха високите сметки, но и в периода, в който трябваше да върне дълга на фирмите. Според експертите това са елементи, които допълнително повишават налягането в тенджерата, пише македонският „Дневник“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата