IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Венецуелският президент Уго Чавес почина

Той не успя да се пребори с рака

Уго Чавес. Снимка: архив Reuters

Уго Чавес. Снимка: архив Reuters

Президентът на Венецуела Уго Чавес е починал във вторник на 58-годишна възраст след дълга битка с рака, предаде NBC. Новината беше потвърдена от FOX, ABC News, USA Today и други.

По-рано през деня стана ясно, че проблемите с дишането на Чавес са се влошили и страда от нова, тежка респираторна инфекция.

Чавес почина след битка с рака. През юни 2011 година стана ясно, че той страда от рак в областта на таза, но не бяха съобщени подробности около заболяването му. Венецуелският лидер беше опериран в Куба и подложен на серия лъчетерапия и химиотерапия.

Новината за смъртта на Чавес беше съобщена от вицепрезидента Николас Мадуро по националната телевия. По време на обръщението Мадуро беше заобиколен от целия кабинет. Вицепрезидентът е смятан за най-вероятния приемник на Чавес.

Харизматичният и неуморен президент на Венецуела Уго Чавес посвети в продължение на 14 години немалко усилия на създаването на латиноамерикански блок, освободен от влиянието на САЩ, за което бе подпомогнат от неизчерпаеми петролни ресурси, написа Франс прес в свои материал от януари.

След редица политически съюзи, възнаградени от здрави икономически връзки, Латинска Америка се дистанцира от Вашингтон, отбелязват анализаторите, които считат, че е твърде слабо вероятно да се появи друг латиноамерикански лидер, способен да играе ролята, която си е отредил венецуелският президент.

"Това, което отличава Чавес от самото начало е, че Венецуела беше твърде малка за него, той се стремеше към международна сцена", смята Майкъл Шифтър от вашингтонския изследователски център Междуамерикански диалог.

"Чавес има много специфичен, провокативен стил. Той усърдно работи за създаване на една Латинска Америка, която е по-уверена в себе си, изправена пред САЩ", каза той.

Според Кристофър Сабатини от вашингтонския лобистки Съвет на Америките "Чавес е придал сила и характерен облик на един открито антиамерикански съюз в региона, но тази коалиция няма с кого да го замени" в случай, че болестта му окончателно му попречи да поеме отново управлението на Венецуела.

В това отношение избраният през 1999 г. Чавес отдаде предпочитание на агресивни изказвания против Вашингтон и с помощта на огромните петролни ресурси на Венецуела изгради съюзи и задейства механизми за сътрудничество и интеграция в региона като Петрокарибе, Алба (Боливарската алтернатива за Америка), Унасур (Съюзът на южноамериканските нации) или Селак (Общността на латиноамериканските и карибски държави).

При управлението на Чавес Каракас и Хавана развиха привилегировани политически и икономически отношения, които са жизненоважни за Куба след изчезването на Съветския съюз. Венецуела доставя на Куба около 100 000 барела петрол на ден на преференциални условия.

В замяна Куба оказва помощ на Каракас с 40 000 лекари, фелдшери и медицински сестри, както и съветници и експерти в редица области, които носят на комунистическия остров около 6 милиарда долара годишно.


Директорът на Центъра за изследване на кубинската икономика в университета в Хавана Еверлени Омар Перес смята за слабо вероятно да настъпи рязък спад в икономическите отношения между двете страни.

Куба обаче търси начини да се върне в състава на международната общност, търси нови търговски партньори, каза той.

Други страни са силно зависими от венецуелския петрол. Сред тях е Никарагуа, която получава 10 милиона барела петрол годишно и социални помощи, и Уругвай, който получава между 6 и 8 милиона барела петрол годишно.

Гигантът Бразилия при управлението на Луис Инасиу Лула да Силва, а след това на Дилма Русеф, отвори пред Уго Чавес вратите си за търговия и инвестиции и съдейства за влизането на Венецуела в Меркосур.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата