IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Уведомяват собствениците при отчуждаване на имота им

Това предвиждат промени в Закона за държавната собственост

Уведомяват собствениците при отчуждаване на имота им

Собствениците на имоти, които са предвидени за отчуждаване заради изграждане на обекти от национално значение, ще бъдат уведомявани по реда, регламентиран в Административнопроцесуалния кодекс.

Това предвиждат промени в Закона за държавната собственост, предложени от група депутати от ГЕРБ, във връзка с решението на Конституционния съд от средата на юли да обяви част от текстовете на закона, касаещи процедурите по отчуждаване, за противоконституционни.

Припомняме, че в началото на тази година омбудсманът Константин Пенчев сезира Конституционния съд за текстовете от законите за държавната и общинската собственост, регламентиращи сроковете за обжалване на принудителните отчуждения.

Те предвиждаха сроковете за обжалване на принудително отчуждаване на имоти да започнат да текат от датата на обнародване на съответните актове в Държавен вестник, което означаваше, че собствениците трябва редовно да следят изданието, за да упражнят правото си на защита при принудително отчуждаване.

Административният орган нямаше и задължение да уведомява гражданите нито за намерението на държавата или общината да отчуждава имота, нито за акта на самото отчуждаване. Отделно в законите се допускаше че, правото на собственост може да бъде отнето и преди собственикът реално да е получил обезщетение за отчуждаването.

Депутатите предлагат собствениците на имоти, предвидени за отчуждаване, да бъдат уведомявани по реда, определен в чл. 61 от Административнопроцесуалния кодекс, който предвижда административните актове да бъдат съобщавани в тридневен срок след издаването им на всички заинтересовани лица – устно или писмено, по електронна поща, факс или с писмо. Ако обаче адресът на някое от заинтересованите лица не е известен или те не бъдат издирени, съобщението се предвижда да бъде публикувано в сайта на административния орган или на табло за обявления.

Същевременно се променят и сроковете за обжалване – те започват да текат от датата на съобщаването на административния акт за отчуждаване на имоти или части от имоти. Ако не са обжалвани и обезщетенията, свързани с отчуждаването, които са били изплатени на собствениците, актовете се предвижда да влизат в сила.

При въвеждането на инвеститора във владение на отчуждени имоти се предвижда да се съставя протокол в присъствието на представители на областния управител и на инвеститора, а когато става въпрос за земеделска земя или горска територия – и на земеделското министерство. Предлага се комисията да включва и независим оценител, вписан в Камарата на независимите оценители, в зависимост от предназначението на имота.

Собствениците на отчуждени имоти трябва да бъдат уведомявани за изготвянето на протокола най-късно 7 дни преди самия оглед от комисията, предвиждат още предложенията за промени в закона. Ако собственикът не се яви, огледът на имота може да бъде съставен, а копие от прокола се предвижда да му бъде връчен отново по реда на административния кодекс.

И с предложените промени обаче се допуска случай на предварително изпълнение на актове за отчуждаване на имоти. Това може да бъде решено от съда в случаите, в които подробният устройствен план на изграждания обект е влязъл в сила и е изплатено обезщетението на собствениците.

Инвеститорите пък се задължават да изплатят на собствениците обезщетение за пропуснати ползи за периода от по-ранното му въвеждане във владение до влизането в сила на решението за отчуждаване на съответния имот. То се предвижда да се изчислява на базата на арендно плащане за съответния период, наем или печалба, в зависимост от самия имот.

Още новини от бизнеса, четете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата