IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ислямистите заплашиха да избият заложниците в Кения

Аш Шабаб даде картбланш на муджахедините в търговския център

Аш Шабаб заплаши да избие заложниците. Снимка: Reuters

Аш Шабаб заплаши да избие заложниците. Снимка: Reuters

Сомалийската ислямистка групировка Аш Шабаб заплаши да избие заложниците, държани от нейни бойци в търговски център в кенийската столица Найроби, предаде Франс прес.

"Разрешаваме на муджахидините вътре в сградата да действат срещу заложниците", обяви групировката в изявление, поместено на ислямистки сайт. Аш Шабаб увери, че е в контакт със своите бойци, които са се барикадирали в мол "Уестгейт" и държат неуточнен брой заложници.

Кенийските сили за сигурност предприеха тази сутрин нова атака срещу ислямистите. Чуват се кратки интензивни престрелки и спорадични експлозии.

През нощта кенийската армия обяви, че не повече от 10 заложници остават в плен на нападателите и че екстремистите са изолирани.

Най-малко 68 души бяха убити от началото на атаката в събота. Сред жертвите са племенник на кенийския президент Ухуру Кениата и неговата годеница, кенийският поет и дипломат Кофи Аунор, Рухила Адатия-Суд, съпругата на американски дипломат, която била популярен телевизионен и радиоводещ в Кения, най-малко трима британци, две французойки, двама канадци, включително един дипломат, холандка, китайка, двама индийци, сред които 8-годишно момиче, южноафриканец, новозеландец и австралиец, който е имал и британско гражданство.

Отговорност за атаката пое сомалийската ислямистка групировка Аш Шабаб. Тя обяви, че нападението е в отмъщение за кенийската военна намеса в съседната страна.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата