Решението за 20% такса върху приходите на ВЕИ-тата е лошо, заяви директорът на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов пред БНР.
По думите му това е класически пример, в който се въвежда регулация и то от най-висшия регулаторен орган - Народното събрание.
"Внасянето на решение в Закона за бюджета, който променя друг закон, е коментирано многократно, че е ужасно порочна практика. Това спокойно може да влезе във всички учебници като пример за лошо управление не само в енергетиката, но и в парламента", посочи Стефанов.
Според него, ако тези пари отидат в бюджета като някакъв вид резерв, това означава, че потребителите на електрическа енергия ще бъдат обложени с допълнителен данък, който ще се ползва от всички за общи цели в бюджета.
"На практика по този начин се облагат енергийно бедните в градовете и ги прехвърляте към другите енергийно бедни, които не ползват електроенергия, например над 90% от българските домакинства в селските региони на практика ползват дърва и въглища за огрев, така че едва ли ги засяга толкова цената на ВЕИ", обясни Стефанов.
По думите му в случая става въпрос за една неподготвеност от страна на Министерството на финансите и Министерството на икономиката и енергетиката, и от страна на депутатите най-вече. Според Руслан Стефанов е безотговорно да се вкарват такива решения между първо и второ четене, без да има ясен анализ.
В случая не виждам нищо, което да пречеше на българските депутати и правителството да направят един обстоен анализ, да разгледат европейските практики, каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.