През последните няколко години енергетиката стана територия на политическо противопоставяне, а не на национален консенсус, коментира в ефира на Bulgaria On Air енергийният експерт Атанас Тасев. Той допълни, че докато това продължава, процесите в сектора ще са катастрофални. По думите му протестите от февруари миналата година са показали, че именно промяната в цените на енергетиката са най-дестабилизиращият фактор в управлението.
Тасев допълни още, че натискът в тази посока продължава. Той поясни, че равновесие при ценообразуването на електроенергията ще бъде постигнато, "като преминем изцяло към либерализиран пазар - да има търсене и предлагане".
„Това, което предстои с либерализирането на пазара, е скок на цените, тъй като те дълго време са били под икономически обоснованите нива“, заяви още Тасев.
По думите му Евгения Харитонова се е разделила с поста си на председател на ДКЕВР, тъй като открито е заявила, че цените на тока за този ценови период трябва да бъдат увеличени с 40%.
Според енергийния експерт, при условие че за една година са сменени няколко души на ръководния пост на държавната комисия, а системата не отговаря на очакванията, очевидно рокадите не са решение.„Освен да дойде някой, който да може да издържи на този натиск и да направи цените такива, каквито иска правителството“, допълни още Тасев.
Той коментира и 20-процентния данък върху приходите от ВЕИ енергията. По думи му мярката ще издържи в рамките на един регулаторен период, „през който ще се търсят варианти да бъде променена ситуацията. В това число с либерализацията на пазара. Тогава мястото на координатори на балансиращите групи, мястото на възобновяемата енергетика в ценовото балансиране ще бъде намерена“, заяви още Тасев.
Според енергийния експерт решението за изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ няма да бъде взето в рамките на това правителство. Последните новини, че „Тошиба“ планира 30-процентно участие в проекта, дава сигнали, че това ще е една изцяло частна инвестиция, коментира Тасев.
„Ако това е чужд инвеститор, ако не участва на регулирания пазар – няма проблем да си определя технологиите и партньорите. И сега се разбира, че „Тошиба“, която е мажоритарен собственик на „Уестингхаус“, предлага 30% участие в проекта, което означава стоков кредит и изцяло частна инвестиция“, заяви още Тасев.
До взимането на окончателното решение обаче трябва да се мине през получаване на лиценз от Българския ядрен регулатор, чиито стандарти са дори по-строги от европейските, подчерта енергийният експерт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.