Трябва да се направи регистър на тютюнопроизводителите, заяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков
„Няма политическо заиграване с тютюнопроизводителите. Това е съдбата на тези хора, те не могат да отглеждат друго. Ние правим всичко възможно, за да им дадем надежда и сигурност. Държавата стои зад тях и не сме ги забравили”. Това заяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков пред БНТ.
Той увери, че министерството следи отблизо проблема с изкупуването на тютюна, но призна, че въпросът не е решен напълно и изцяло. "Тютюнопроизводителите може би имат право да се съмняват в картелно споразумение. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да се произнесе дали има такова споразумение”, допълни Греков.
Министърът посочи, че е нужно да бъде направен регистър на тютюнопроизводителите, за да се заличат фиктивните фирми и тези производители, които никога не са се занимавали с тютюн, но са получавали субсидии.
Греков отрече, че изкупната цена на тютюна е била завишена изкуствено само заради присъствието му по време на проверките. "Не мисля, че моето присъствие е повишило изкупната цена на тютюна“, коментира министърът.
Греков уточни, че вероятно до края на деня ще бъдат изплатени всички евросубсидии на земеделските производители, които са подали точни и коректни документи.
Ще имаме ли достатъчно агнешко за Катар?
Още през август месец миналата година стана ясно, че страната ни е започнала преговори с Катар за износ на агнешко. Целта е да се постигне износ на 100 хил. броя агнета годишно.
Тогава стана и ясно, че правителството на Катар е депозирало 50 млн. долара в Българската банка за развитие (ББР) за безлихвени заеми на овцевъдите, за да могат те да инвестират в животни, фураж и технологии.
Днес Греков уточни, че България има възможност да изнася и продава много агнешко месо, стига да има адекватен пазар.
“Моят заместник Явор Гечев бе в Катар, за да подпише този меморандум за изкупуване на агнешкото, произведено у нас. Катар иска да предоставим гаранция за произведените у нас количества, а и за тяхното качество. С пазарна икономика е трудно да се даде гаранция, но ние трябва да направим една връзка между Асоциацията на животновъдите и ако започнем навременното даване на средствата за тях, всичко ще бъде наред”, заяви министърът.
Според него можем за период от 1 до 2 години да влезем в нужния ритъм и да достигнем желаната от Катар бройка на агнетата.
Още икономически новини вижте в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.