Британският в. "Гардиън" вижда интересен подход на новия председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер към подбора и разпределението на ресорите в новата комисия. Той "хваща натясно" националните правителства, като поставя номинираните от тях еврокомисари да отговарят за такива проблеми, с които тези правителства трудно се справят. Така той, изглежда, им казва: ако това не ви харесва, тогава си решете проблема!
За пример вестникът посочва назначаването на френския социалист Пиер Московиси да отговаря за икономическата и финансовата политика на ЕС. А Московиси, който до скоро бе финансов министър в Париж, така и не успя да свали бюджетния дефицит под разрешения от Брюксел 3-процентов таван. Сега той ще трябва да притиска своята страна да спаси изискването на ЕС.
Унгарският еврокомисар Тибор Наврачич пък ще отговаря за културата, образованието и гражданските права. А неговата страна, ръководена от авторитарния десен премиер Виктор Орбан, все повече се превръща в "черната овца" на ЕС по въпроса за човешките права, посочва "Гардиън".
Гръцкият еврокомисар Димитрис Аврамопулос ще отговаря за миграцията - сфера, за която ЕС често критикува Гърция, която има сериозни проблеми да се справи с вълната от имигранти от Азия и Африка, която я залива. Атина редовно се оплаква, че Брюксел прави твърде малко, за да разпредели бремето, които страните от "предната линия" поемат в спирането на имигрантските вълни, добавя вестникът.
В назначението на холандеца Франс Тимерманс за втори човек в Еврокомисията и дясна ръка на Юнкер "Гардиън" вижда целта на новия председател да изгради голяма коалиция от християн- и социалдемократи и либерали по пътя на по-широкото делегиране на отговорностите. Така сега за Хага ще бъде по-трудно да се оплаква, че често й се бъркат от Брюксел по въпроси, за които тя смята, че трябва да решава сама.
В редакционна статия вестникът дава висока оценка на свършеното от Юнкер. "Във време, когато ЕС се изправя пред огромни вътрешни и външни предизвикателства, е много насърчително да видим създаването - справедливо е да кажем - на най-авторитетната Еврокомисия от много години", отбелязва редакцията. "Жан-Клод Юнкер доказа репутацията си на умел диригент, формирайки един екип, който респектира с колективния си политически опит, умно балансиран с разпределението на постовете и твърде находчив с начина, по който съчетава конкретните национални грижи на всяка страна с нейните европейски отговорности", заключава "Гардиън".
Другата голяма тема в световния печат днес е обявената от президента на САЩ тази нощ стратегия на САЩ за борба срещу опасно надигащата се вълна от ислямски екстремизъм в лицето на джихадистите от "Ислямска държава".
Британският "Дейли телеграф" поставя ударението върху решението на Обама да засили въздушните удари срещу терористичната групировка, заграбила обширни територии от Ирак и Сирия, като разшири действията на американските ВВС и над сирийска територия. В същото време Обама, който 3 години се опитваше да държи Америка настрани от гражданската война в Сирия, най-после реши да доставя оръжия на умерените сирийски бунтовници и да ги обучава да се бият както срещу "Ислямска държава", така и срещу режима на Башар Асад, обяснява вестникът.
"Президентът обеща на уморената от войни американска публика, че страната няма да действа сама, но има подкрепата на съюзници както сред западните страни, така и в Близкия изток", отбелязва "Дейли телеграф". Изтъкват се и думите на президента, че целта в тази борба, в която Америка ще се опре да широка международна коалиция, е "Ислямска държава" да бъде постепенно омаломощена и в крайна сметка да бъде унищожена чрез всеобхватна и последователна антитерористична стратегия".
Америка обаче няма да си позволи "да бъде въвлечена в нова сухопътна война", цитира вестникът думите на президента. След като цяла година изпращаше разнопосочни сигнали какво смята да предприеме срещу новата заплаха, "Барак Обама най-после изложи стратегията си за разбиване на "Ислямска държава", начертавайки ясен курс към неясно бъдеще", подчертава с очевидна ирония "Дейли телеграф".
В редакционна статия пък американският "Вашингтон пост" пише, че надигането на "Ислямска държава" бе предвидима последица от сирийския конфликт и от неуспеха на администрацията на Обама да се справи с нея. "Обезглавяването на двамата американски журналисти от ИД, дошло след вълна от масови убийства и други зверства на тази групировка в Ирак и Сирия, пределно ясно показват, опитите за внушения за дезангажирането на САЩ от Близкия изток вече са несъстоятелни, ако изобщо някога са били".
(БТА)