Украйна се готви за нова война, сочат данни на "Независимая газета", цитирани от БТА. Според вестника секретен указ, подписан от украинския президент Петро Порошенко, "прехвърля страната на военни релси".
"Украйна не се примири с това, че изгуби Крим и Донбас, и започна сериозно да се готви за нова война, за да освободи териториите си от сепаратистите", пише той.
Указът на Порошенко сочи недвусмислено, че стратегията на Киев цели "да превключи националната икономика в режим на специален период". "В отбранителната лексика 'специален период' означава в страната да се въведе военно положение и в тази връзка да се проведат мероприятия, свързани с подготовка за война", пояснява всекидневникът, цитиран от Би Би Си.
Документът задейства решение на Съвета за национална сигурност на Украйна от 28 август т. г. Съветът мотивира тези действия с нуждата да готви страната за отблъскване наевентуална въоръжена агресия. Между редовете се чете, че Киев вижда като агресор именно Русия, посочва "Независимая газета".
"Петро Порошенко май се кани да действа твърдо и нападателно - коментира вестникът. - Тази твърдост скоро ще бъде усетена от милиони жители на Русия и на Украйна, тъй като една от точките в президентския указ включва 'въпроса временно да се закрият пропускателните пунктове на държавната граница на Украйна с Руската федерация за автомобилни, морски и пешеходни връзки'."
Киев склони да спре бойните действия и да предостави специален статут на регионите от т. нар. Новоросия. Но президентският указ недвусмислено разпорежда армията и силите на реда да вземат допълнителни мерки "за предотвратяване и прекратяване на терористичната дейност на територията на Донецка и Луганска област от Украйна и за превенция на разпространението й", отбелязва изданието.
Изводът му гласи, че Порошенко най-вероятно иска да използва примирието със сепаратистите не за да реши по цивилизован начин проблемите в Донбас и Луганска област, а за да си почине и да се подготви за нови битки.
Украинското ръководство наистина "се готви за решителни бойни действия", смята руският военен експерт полковник Едуард Родюков. Но прогнозира, че "мащабни бойни сблъсъци едва ли ще започнат в най-близко време. Напролет обаче, щом Порошенко модернизира армията и прехвърли икономиката на страната на военни релси, много е възможно месомелачката на югоизток да заработи пак".
Зимата иде, а токът свърши и хората в Украйна очакват декември със страх, пише "Московский комсомолец". Режим на тока е въведен в пет украински области. Графикът остава неясен, но засега се изключва електричеството само на предприятия и учреждения извън животоосигуряващата сфера. Енергийните компании бяха принудени да го сторят заради недостига на газ и въглища в хранилищата. Украйна остана без газ заради провалените преговори с Русия, а без въглища - заради бойните действия в Донбас, посочва вестникът във връзка с операцията на Киев срещу източноукраинските сепаратисти.
Скептици предлагат на хората в Киев да си припомнят опита, натрупан на Майдана през зимата на 2013 г., и да се топлят, палейки автомобилни гуми. Междувременно Националната банка на Украйна прави всичко възможно, за да спре спада на украинската валута - гривната, и инфлацията в страната. С тази цел тя намали петорно максималната сума чужда валута, която една банка може да продаде на физическо лице за едно денонощие. От 23 септември човек може да продаде в Украйна не повече от 3000 гривни - и съответно да купи само 210 долара. Затова в най-близко бъдеще украинците може да останат не само без светлина и топла вода, но и без долари, предрича "Московский комсомолец".
Депутати от Държавната дума са възмутени, че руският вариант на Уикипедия тълкува новото обединяване на Крим и Севастопол с Русия като анексия, сиреч насилствено присъединяване, пише "Известия".
Народният представител Роман Худяков сезирал Роскомнадзор - федералната служба за надзор по комуникациите, с искане да се включат в черния списък със забранени сайтове материали от Уикипедията, "разпространяващи информация за пролетните събития от позицията на Запада". Либералдемократът твърди, че тази "едностранчивост в предоставянето на информация засяга не само неговите патриотични чувства, но и чувствата на жителите на Крим, също и на чуждестранните посетители на ресурса".
Експертът по интернет технологии Иван Бегтин критикува инициативата на Худяков: "Защо ли депутатите не обръщат внимание и не пишат до Роскомнадзор, че Би Би Си или Си Ен Ен пишат за това и общо взето със същите формулировки. Може би те също трябва да бъдат блокирани?".
Роскомнадзор е длъжен да проучи нещата и да действа според руското законодателство, подкрепя обаче своя колега депутатката Олга Тимофеева от групата на управляващата партия "Единна Русия".
"Когато дават на човек абсолютно противоположна информация, това се нарича информационна война. Като депутат съм приемала законодателните актове за влизане на Крим и на Севастопол в състава на Русия и не разбирам никакво друго тълкуване", мотивира се дългогодишната журналистка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.