Има обективни предпоставки за по-голямо увеличение на цената на тока, но предложените 10% са лимитът, който е социално поносим, и едва ли някой ще поиска по-рязко поскъпване, обясни в ефира на bTV председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Светла Тодорова.
Ако трябва да бъдат покрити всички дефицити и преодолени бъдещи натрупвания на дефицити в системата само с цената на тока, може да се стигне до поскъпване с до 50%, каза още председателят на енергийния регулатор, но допълни, че „това не може да бъде единственият изход”.
„Ако се стигне дотам, означава, че държавата наистина е абдикирала от всичко”, каза Тодорова.От гледна точка на енергията, която се генерира, не може да се стигне до режим на тока, категорична беше Тодорова. Възможно е обаче при проблем с електроразпределителната мрежа да се стигне и до режим, „колкото и да се произвежда”.
„Не мисля, че тази зима ще се стигне до режим на тока. Дадохме възможност на ЕРП-тата да задържат допълнителни суми, които да бъдат използвани за спешни ремонти”, заяви още тя.
Експертът подчерта, че не е получавала политически обаждания за цената на тока. „Когато трябва да се вдига цената, никой не се обажда от политическите сили, те се обаждат когато трябва да имат някакви политически дивиденти”, подчерта тя.
Според нея всички институции, политически сили и участници на пазара трябва да обединят усилията си и да ограничат „влиянието на някои конкретни цени върху средната цена”.
Повишението на цената на тока не решава проблемите на Националната електрическа компания (НЕК), смята още Тодорова. Тя обясни, че има различни варианти за бъдещето на компанията, но нейното мнение е, че тя може да бъде оздравена и няма смисъл да бъде фалирана.
Дефицитът в държавната енергийна компания е трупан през годините, когато е имало и „необективно определяни цени”, каза Тодорова. Според нея е имало политически натиск за намаляване на цената и последните две години са показателни за това – вземани са решения, обратни на фактите. Във всички случаи става дума за комбинация от решения, бездействия и действия, най-вече от страна на парламента.
Показателна за това е таксата от приходите на ВЕИ централите в размер на 20%, която съдът отмени. Тодорова беше категорична, че тези средства никога нямаше да могат да се ползват от НЕК, каквито бяха предварителните заявки. „Това са средства от такси и данъци, които отиват в бюджета и не могат да бъдат насочени към нито една компания”, обясни тя.
Светла Тодорова каза още, че не приема замерянето с яйца от миналата седмица като лична атака, а като изливане на емоции и чувства, а по думите ѝ е било организирано и предварително. „Засега мисля, че това са хулигански заплахи и няма нужда да ходя с охрана”, каза тя.
Четете още икономически новини в Investor.bg