Работещите, които се осигуряват за втора пенсия, трябва да имат избор между балансиран и агресивен начин за инвестиране на средствата. Това каза пред БНР бившият социален министър Хасан Адемов, сега депутат от ДПС и председател на парламентарната комисия по труда и социалната политика.
Повод за коментара е предприетата от управляващите реформа на пенсионната система с прокараната в края на миналата година възможност вноските от втория стълб в пенсионните фондове да се прехвърлят в НОИ.
Според Адемов сега хората на практика нямат избор, тъй като пенсионните фондове имат един и същ продукт.
„Трябва да се дискутира темата за мултифондовете – осигурените да имат избор между балансиран, консервативен и агресивен начин за инвестиране на средствата. От това зависи интересът на осигуреното лице. Ако неговият осигурителен хоризонт е достатъчно дълъг, човек може например да избере агресивен фонд с по-висок риск, но и с по-висока доходност“, заяви Адемов.
Крайно време е да има нов обществен договор и ново обществено съгласие, за да не променя всяко едно следващо правителство параметрите на системата, допълни Адемов. Окончателното решение трябва да бъде взето от НС, след обществена дискусия и съгласуване с политическите партии, защото частичните промени в пенсионната система са довели до сегашния резултат, перпоръча той.
Адемов напомни, че на този етап в НС няма внесени текстове за промени по пенсионното осигуряване, а има само заявени намерения от Реформаторския блок и от част от представителите на ГЕРБ. По думите му създаването на индивидуални капиталови партиди в НОИ е възможно, но няма такава практика в нито една държава от ЕС. "Преди години имаше такъв капиталов стълб в Казахстан, но те се отказаха от този вариант. Това ще бъде някаква иновация не само в България, но и в ЕС“, заяви бившият социален министър.
„Иначе има идея до 31 март всички компоненти на пенсионната система да се преразгледат и да се предложи на обществото достатъчно приемлив и съгласуван модел“, уточни той.
Има принципна разлика между първия и втория стълб на системата, продължи Адемов. Освен това, за да може държавното обществено осигуряване да управлява капиталов стълб, са му необходими достатъчно време и разходи, тъй като частните пенсионни дружества имат преднина в опита и не е ясно как двете страни ще се конкурират.
Адемов опроверга изявлението на председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, че през последните 12 г. доходността, която пенсионните фондове осигуряват, е отрицателна и по-ниска от набраната инфлация. Той заяви, че в през 2008 г. в пика на икономическата криза дружествата са реализирали отрицателна доходност, но за целия период на дейността им тя е малко над инфлацията.
Депутатът смята, че сега таксите на пенсионните дружества са твърде високи, като пример той посочи таксата от 5% върху всяка една вноска. Той обаче заяви, че самите пенсионни дружества отдавна поставят въпроса таксата да бъде преразгледана.
Като въпрос за бъдеща дискусия той посочи още, че сега се гарантира минимална доходност, но не и запазване на номиналния размер на осигурителните вноски или пък, че доходността ще надвишава инфлацията.
Според Адемов тези въпроси трябва да се дискутират в парламента и накрая на обществото да бъде предложена цялостна концепция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.