Пенсионните фондове имат положителна доходност дори след отчитане на инфлацията. Това каза пред БНТ главният изпълнителен директор на ПОК "ДСК-Родина" Николай Марев. Той коментира пенсионната реформа от последните дни на 2014 г., след която е възможно партидите на работещите да се прехвърлят от пенсионните дружества към държавното обществено осигуряване (НОИ).
Марев упрекна управляващите, че промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) са били приети буквално за 5 дни и това буди безпокойство. Нямаше обсъждане нито с пенсионните фондове, нито с работодателите, а само със синдикатите, подчерта той.
Експертът опроверга изявлението на Менда Стоянова преди дни, че средствата на хората се топят и доходът за 2002-2014 е отрицателен, ако се отчете набраната инфлация.
Той е изчислил, че реалната доходност, т.е. постигнатата номинална доходност минус натрупаната инфлация за периода 2002 – 2014 г., е положителна и е 0,46%.
„Това означава съхранена покупателна способност на средствата на хората. Тези сметки са много сложни, мога да ги предоставя и на КФН, и на г-жа Менда Стоянова, защото трябва да се вземат много източници на информация“, декларира Николай Марев.
Той посочи още, че в момента в частните пенсионни фондове има около 7,5 млрд. лв., а като се добавят и средствата от третия стълб, се получава една сума от около 8 млрд. лв.
Николай Марев подчерта предимствата на частните пенсионни фондове: наличието на лична партида, инвестиране на внасяните пари, които се умножават, както и възможността за наследяване.
„Пенсионните фондове не могат да фалират, те са създадени така. Средствата на осигурените лица са в банка попечител и така се инвестират. Приходите на пенсионните компании са единствено от таксите, които събират“, коментира още той.
Марев заяви, че след като в Унгария е предприета подобна реформа с прехвърляне на налични средства в първия стълб, като резултат са „изчезнали“ 10 млрд. евро. На осигурените е било обещано да се открият лични партиди в първия стълб, но това не се е случило. Сега съотношението държавен дълг към БВП на Унгария вече гони 90%, подчерта специалистът.
Според него с последните промени в пенсионната система на България се действа недалновидно, защото за в бъдеще държавата поема голям ангажимент и то в ситуация на демографска катастрофа. „В момента 76 пенсионери се издържат от 100 осигурени лица. За 2060 г. по разчети на НОИ 109 пенсионери ще бъдат осигурени от 100 работещи. Няма да има кой да плаща вноските. Това означава ниски пенсии и натиск за увеличаване на данъци и осигуровки“, заяви Марев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.