Най-малко 10 години ще продължи процедурата по ликвидиране на КТБ, смята Кирил Григоров от Българската агенция за кредитен рейтинг. В сутрешния блок на Bulgaria On Air експертът изрази скептицизъм за шансовете за възстановяване на активите на банката. По думите му времето за това е пропуснато и отговорността за това е на банковия надзор от една страната, и на финансовото разузнаване - от друга.
"Ние просто пропуснахме времето, когато са раздавани кредитите. Банков надзор е трябвало да го забележи. Ако са раздадени кредити на кухи фирми, това е по вина на банков надзор и на финансовото разузнаване", коментира Григоров.
По думите му не е ясно кога се е случило "разграбването на банката" - дали при раздаването на кредити на "кухи фирми", които впоследствие са били използвани за закупуване на "апетитните хапки като БТК и Булгартабак", или след отнемането на лиценза на банката. Той също така подчерта, че не е ясно дали действително обезценката на активите е около 3 млрд. лв. Григоров подчерта, че най-евтиният вариант за решаване на проблема е бил, ако банката е била одържавена.
По думите му Фондът за гарантиране на влоговете няма да успее да възстанови особено големи суми от обезценените активи на финансовата институция. Той подчерта, че колкото повече минава времето, толкова повече намалява шансът за това. По думите му, ако се окаже вярна хипотезата за раздаване на кредити на "кухи фирми" и прехвърлянето на средствата към други фирми се губи следата къде всъщност са отишли парите.
Експертът посочи още, че към момента са върнати около 180 млн. лв. от кредитит е- "това са здрави кредити, които се обслужват". Под 400 млн. лв. са прехвърлените депозити в други банки, допълни още той. В същото време "кредитният портфейл на банката беше над 5 млрд. лв.", коментира Григоров. "Борбата оттук нататък е кой ще получи тези апетитни хапки", допълни той.
Експертът посочи още, че целта на промяната на Закона за банковата несъстоятелност е да направи осъществените "прихващния недействителни със задна дата". От съда обаче зависи как ще тълкува закона, подчерта още Григоров.
Относно предложенията за законови промени заради инвеститора LIC33 експертът коментира: "Стана модно напоследък, когато се види някакъв проблем, той да се решава с промени в законодателството. Едва ли това е правилният начин да се управлява една държава".
Чуйте целия разговор във видеото на bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растежът на заплатите в еврозоната ще се ускори през втората половина на годината
Разходите за труд в България са нараснали по-бързо в края на 2025 г.
Главболгарстрой откри състезателна писта по международни стандарти с потенциал за световни състезания
Луис де Гиндос: ЕЦБ е нащрек за вторични ефекти от войната в Иран
Какви са пречките пред внедряването на AI в бизнеса?
ЕС крие чувствителна информация от Унгария, опасявайки се да не стигне до Кремъл
МС сезира Конституционния съд за решението за Съвета за мир
"Любов и други аварии" в театър София: Какво се случва, когато любовта си тръгне?
Една линейка обслужва десетки населени места - шофьорите не издържат повече
Танцуват, наблюдават и ни следват: Бъдещето принадлежи на роботите от Китай (СНИМКИ)
Путин приветства преизбирането на Ким Чен Ун: Безусловна подкрепа от Русия
Мондиал 2026 е под въпрос: Италия остана без Киеза
Защитник на ЦСКА сменя ас на Левски в националния
Няма такова изригване! Владо Стоянов попиля бивш треньор и съотборник в Лудогорец
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Казахстанци натириха Николай Костов
Левски се изфука със седем национали
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
На 29 март местим стрелките с час напред
След 23 март 3 зодии ги очаква растеж и промяна
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Етнолог: Трапезата е била свещено нещо за старите българи
Какво се прави на Благовещение
Конфискуват над 21, 6 милиона евро от трима българи, осъдени за престъпления в Румъния
Жалбите за въвеждане на еврото от Варненско са спаднали наполовина
Рядък вид делфин, използван за военни цели, скита в Черно море
БАБХ иззе над 200 кг храни без документи на границата с Турция
Преподаватели във Варна ще обсъдят нови подходи за интерактивно учене
Фехтовачите на Черно море грабнаха 11 медала
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци