Стилиян Вътев е председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на ОББ. Неговият професионален път започва в Българска народна банка (БНБ) като началник управление „Международни финансови институции“, като през последните две години от кариерата си в БНБ взима активно участие в проекта на Световната банка за преструктурирането на българската банкова система.
В началото на 1993 г. се присъединява към ръководния екип на новосъздадената Обединена българска банка, първоначално като началник управление „Инвестиционно”, а в края на същата година е избран за член на Съвета на директорите и изпълнителен директор.
През следващите няколко години ръководи съвместния проект с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за институционалното укрепване на ОББ и подготовката й за приватизация. От приватизацията на банката с водещ инвеститор ЕБВР през 1997 г. до днес заема поста на главен изпълнителен директор.
С г-н Вътев Investor.bg поговори за състоянието на банковия сектор, цената на депозитния и кредитния ресурс, предизвикателствата пред системата като цяло и за фигурите, които трябва да бъдат избрани за постовете ръководител на управление „Банков надзор“ и гуверньор на БНБ.
Около кои личности за ръководител на управление „Банков надзор“ и за гуверньор на БНБ се обединява банковият сектор, имайки предвид, че през 2015 г. предстои техният избор?
Неотдавна гилдията се опита да подкрепи г-н Светослав Гаврийски и г-н Димитър Костов като подходящи кандидатури, съответно - за гуверньор на БНБ и за шеф на „Банков надзор“. За съжаление г-н Гаврийски твърдо отказа да участва в избора, а г-н Костов не получи необходимия политически консенсус.
Това е доста жалко. Аз лично продължавам да смятам, че това би бил чудесен екип и решение за националния ни регулатор. Тук е мястото силно да подчертая, че банковата гилдия има интерес и очаква в БНБ да влязат преди всичко силни личности, с необходимите умения, капацитет и - не на последно място - със „здрави топки или дупе“, ако щете, които да гарантират стабилното управление на централната ни банка и банковия сектор като цяло.
Дано при предстоящия избор за тези две позиции политиците обективно да отчетат качествата на кандидатите. Ако един от тях е г-н Костов, това би било чудесно – значи все пак някой ни е чул.
От друга страна, както и досега, централната ни банка трябва да пази своята независимост от политиците или политическата конюнктура. Давам си, разбира се, сметка, че е невъзможно тази независимост да е абсолютна, но най-важното е този принцип да е в основата на решенията в парламента както сега, така и в годините напред.
За състоянието на банковия сектор у нас, за 16-те млрд. заем и за ситуацията в Гърция, четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.