България е на първо място в Европа по употреба на хранителни добавки, съдържащи допинг, обяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев, цитирайки данните на Европейската фитнес асоциация.
Това ни поставя до страните като Великобритания, където се наблюдава подобна статистика сред спортуващите.
Министърът обаче се похвали, че ведомството му работело по Национална стратегия за борба с допинга. Според него това касаело най-вече професионалния спорт.
"Искаме обаче да обърнем внимание и на аматьорски центрове и фитнес залите", допълни Кралев пред Нова тв.
За случай с тийнейджър, който е "хванат" с наличие на допинг вещества в кръвта, тренира във фитнес зала и консумира протеинови добавки, Кралев коментира, че има такива ситуации, но не желае да всява паника у зрителите.
Според министъра често пъти всичко зависело от производителите на добавките: "Има такива, които спазват рецептурите и законодателството, но има и такива, които злоупотребяват и използват забранени вещества".
Статистиката му сочи, че минимум 10 уведомления дневно се подавали за съмнителни като съставки стимуланти за спорт и фитнес.
"В момента има много млади хора, които искат за 2-3 месеца да постигнат някакъв видим резултат с тялото си. И, за съжаление, прибягват до съветите на фитнес инструкторите, които им дават видове анаболи", обясни министърът на младежта и спорта.
Според него една от задачите на антидопинговата стратегия ще бъде създаването на национален регистър на фитнес залите: "Най-големите вериги на спортни клубове ни подкрепиха, защото там се предвижда образователен ценз за фитнес инструкторите".
По думите му съвсем спокойно фитнес инструкторите и собствениците на подобни клубове могат по европейски пример да си направят съответна браншова асоциация. "Там те ще могат и да преподават и да сертифицират инструкторите – големите вериги вече го правят, там работят квалифицирани кадри, имат висше образование, минават специализации, имат сертификати".
"Все пак, за да дава съвети и напътствия за упражнения един инструктор трябва да има съответни познания", каза още министърът. "Защото когато младежите отиват да тренират, трябва да бъдат подготвени, иначе много лесно можеш да си навредиш на здравето", обобщи Красен Кралев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Днес е Йордановден - традициите и имениците на Богоявление
Облачен и ветровит вторник с температури до 16 градуса
Хороскоп за всички зодии за 6 януари: Добри новини за Телците и Девите
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Сасуоло – Ювентус
Лече – Рома
Ужас за Сити. Важен защитник счупи крак
Детелините върнаха Мартин О'Нийл след неуспешния експеримент
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Нумерологична прогноза за 6 януари
6 януари – Честит имен ден на Йордан и Йорданка!
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията