Бизнесът си плаща данъците и срещу това иска образователен продукт, който е годен веднага да започне работа. Затова от Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ са толкова настойчиви учебните програми да бъдат съобразени с нуждите на практиката, коментира за БТА председателят на Търговската палата Цветан Симеонов.
Според последното проучване на организацията само две сфери на образованието в България са получили добра оценка от бизнеса - секторът на информационните технологии, където процентът на одобрение е много висок и този на езиковите гимназии.
От БТПП препоръчват още да се наблегне и на обучението в предприемачество, което да започне от първите класове - веднага след четенето и писането, както и в образователния процес да се включат преподаватели директно от практиката.
България и сега заради липса на предприемачески умения губи много интелектуална енергия, която не може да бъде практически реализирана, твърди Симеонов. Търговската палата предвижда в следващия програмен период да работи по проекти за повишаване на мобилността на работната сила у нас.
Ключовият елемент при въвеждане на дуалното образование е добрият контакт с практиката и съобразяване на училищата с нуждите на фирмите в съответния регион, каза още Симеонов. По думите му необходимо е да бъдат добавени финансови стимули за фирмите.
БТПП работи и в посока на валидиране на уменията, за да се даде възможност на хората, научили в практиката занаяти, да получат документ за усвоените нови професии. Това особено касае ромската общност в България, подчерта Симеонов. Той препоръчва и все по-тясно да бъде обвързано обучението в професионалните училища с това в колежите и висшите учебни заведения.
Подобна мярка ще спести средства на държавата, като цяло времето за обучение ще бъде намалено и кадрите по-рано и по-квалифицирани ще влязат в производството, е становището на БТПП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.