Искането за разваляне на споразумението, което Димитър Желязков – Митьо Очите, сключи с прокуратурата, е писано на бюрото на директора на Областната дирекция на МВР-Бургас, а главният прокурор само го е разписал. Това заяви пред съда адвокатът на Желязков Илиян Василев.
Върховният касационен съд днес заседава по искането делото за пране на пари срещу несебърския наркобос да бъде възобновено и да се развали сделката с държавното обвинение, въз основа на която той получи 4 години и 10 месеца затвор.
Според прокуратурата това наказание е „явно несправедливо“ предвид високата обществена опасност на престъплението и на самия Желязков. Освен това нямало да има нужния възпитателен ефект.
ВКП поиска делото за пране на пари, придобити от престъпна дейност в размер на 865 086 лв., да бъде върнато във Бургаския окръжен съд при нов състав.
Адвокат Илиян Василев заяви от своя страна, че прокуратурата действа под натиск по този случай, а искът е писан от полицията, не от обвинението.
„Искането почива не на правна, а на политическа основа“, каза адвокатът пред съда.
Илиян Василев изтъкна, че това споразумение, както и всички останали, е предложено на Желязков от прокуратурата. По думите му, при дела като това никой прокурор няма да поиска сделка.
Той иронично предложи на съда да се променят законите, като просто бъде добавен списък на лицата, към които отношението и присъдите трябва да са различни от предвидените, за да има хармония и да е ясно, че законът не е еднакъв за всички.
„Някои неща в тая държава, за да се оправят, трябва да се доведат до пълния им абсурд“, коментира защитникът пред журналисти след края на заседанието.
Според адвокат Василев прокуратурата „се упражнява“ над Димитър Желязков.
„При първото споразумение този герой на прокуратурата Светлозар Костов (прокурорът, който незаконосъобразно раздели материалите по делото „Октопод“ – б. а.) идваше да се моли на Димитър Желязков да подпише споразумението, тъй като кариерата му била на карта. И му се казваше простичко: До този момент ти си над 1 година под стража, гарантирам ти, че този арест ще продължи толкова, колкото трябва“, допълни той.
По думите му в страната се сключват споразумения за същия тип престъпления и там присъдите са по 2-3 години, а никой не ги намира за несправедливи и не ги протестира.
Той припомни, че малко след присъдата на Митьо Очите вътрешният министър каза, че споразумението е последното, което се сключва с него, че е пародия и че ще го протестира.
Говорителят на главния прокурор Борис Велчев – Стелияна Кожухарова, коментира след заседанието на съда, че няма как човек извън прокуратурата да е подготвил иска срещу Желязков.
„Абсурдно е да се твърди, че подобни искания се пишат някъде извън системата на прокуратурата. Да не говорим, че става въпрос за едно сериозно дело“, каза Кожухарова.
По думите й е в реда на нещата държавното обвинение да поиска разваляне на сделка, сключена от по-ниска инстанция.
„Много по-нормално е да се действа по този начин, отколкото да се оказва натиск на наблюдаващия прокурор, за да промени той становището си“, каза говорителят.
Тя изключи да има „тактика“ на прокуратурата да се изискват присъди, макар и под минимума, а след това те да бъдат обжалвани и да се търси по-голямо наказание.
Ако делото бъде възобновено, може да се стигне и до ново споразумение в други граници, може да се стигне и до присъда без споразумение, обясни Кожухарова, но изключи възможността Митьо Очите да бъде оправдан.
„Ние считаме, че доказателствата не са проблемни“, категорична бе тя. На въпрос защо тогава беше нужно да се сключва споразумението, тя отговори, че споразуменията не са способ за наказване на лица, за които доказателства не са събрани, но те трябва да бъдат осъдени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.