Алексей Петров излиза от ареста, реши окончателно Софийският апелативен съд.
Магистратите пуснаха бившия съветник на ДАНС под домашен арест.
Според съда основна роля за решението не е изиграло влошеното здраве на Петров, а намалялата опасност да извърши ново престъпление.
Съдия Камен Иванов коментира, че не може Петров да седи в ареста "само заради обществения интерес".
Според съда продължителното му задържане под стража ще бъде равнозначно на процесуална репресия, тъй като съществува презумция за невинност.
Съдът се обоснова още, че задържането под домашен арест постига в пълна степен целите на правосъдието – Алексей Петров ще бъде ограничен, за правосъдието ще е ясно къде се намира той и тази мярка ще му позволи да се лекува.
Според апелативния съд може да се направи обосновано предположение за съществуване на престъпна група. Тя обаче не е действала от 1997 до 2010 г. и не е била от осемте души, които бяха обвинени след спецоперация "Октопод".
Групата, според съда, е организирана и ръководена от Алексей Петров, с участието само на Марчело Джотолов и Антон Петров – Хамстера, и е действала в периода от 2004 до 2010 г.
Според магистратите обаче силата на обвиненията за престъпленията е намаляла в сравнение с момента, в който Петров е бил първоначално задържан.
Магистратите отчетоха, че има достатъчно доказателства, че между Алексей Петров, Марчело Джотолов и Антон Петров има създадени близки, лични и по-скоро бизнес отношентия.
Според съда много свидетелски показания показват връзката между дейността на Марчело Джотолов по събиране на просрочени задължения чрез фирма”Ин 80”, както и връзката между него и Алексей Петров.
Освен това съдът прие, че няма доказателства, че Алексей Петров е изнудвал Николай Динков.
Съдията подробно обясни, че според доказателствата Динков, който е бил служител на Второ РПУ в Плевен през 2005 година, е поел такси компанията на тъща си.
Постепенно е уговорил свои бивши колеги да му съдействат за получаванве на кредити за да развие бизнеса си.
Факт е, че фирмата му не е управлявана добре и в един момент той дори е напуснал България. Един от неговите кредитори е потърсил съдействието на Марчело Джотолов, за да събере вземанията си.
Според съда обаче няма данни Алексей Петров да е свързан с Марчело Джотолов по отношение на този случай.
Разколебано е й предположението за престъпление спрямо друг от свидетелите – Георги Цветанов.
Има доказателства, че Алексей Петров многократно чрез трети лица е предоставял различни заеми на Цветанов, като сумите са от порядъка между 30 000 и 120 000 долара.
Според съда по отношение на обвиненията за заплаха към Георги Шотев безспорно е установено, че Алексей Петров е отправял заплахи към него в заведение в Плевен.
Съдът обаче отбеляза, че не е от неговите правомощия да направи оценка дали поведението на Алексей Петров е престъпление.
По отношение на издаването на държавна тайна съдът прие, че документите, намерени от Алексей Петров, категорично са копие на копие.
“Коментар няма да правя, тъй като не съм запозната с мотивите на Софийския апелативен съд. Определението е факт, то не подлежи на обжалване и ние сме длъжни да се съобразим с него и да го изпълним”, заяви говорителят на Софийската градска прокуратура Маргарита Немска.
Според нея няма нищо драматично в домашния арест, тъй като това е втората по сила мярка след задържането под стража и е достатъчно тежка, за да продължи прокуратурата своята работа.
Маргарита Немска не пожела да коментира факта, че 9 месеца след полицейската операция “Октопод” обвиненията срещу групата намаляват, вместо да се увеличават.
“Вече девети месец съм в ареста и за първи път не ми се налага да доказвам, че съм Октопод на прехода. Изфабрикуваха Октопод, който трябваше да обслужва определени интереси и да се отклони вниманието от истинския октопод.
Съчинителите на делото ми не постигнаха целта си и сега, по подобие на някои методи от друга епоха, за да се оправдае арестът ми, трябва да бъда квалифициран като рекетьор”, каза по-рано във вторник пред Софийския апелативен съд Алексей Петров.
Той бе арестуван на 10 февруари при спецакция "Октопод".
Според разследващите Петров е част от престъпна група, занимавала се с различни престъпления – от изнудване и рекет, през склоняване към проституция, източване на средства от "Кремиковци", до търговия с влияние и източване на ДДС от държавния бюджет.
Впоследствие обаче обвинението срещу Петров бе свито до рекет и разгласяване на държавна тайна – обвинение, което му беше повдигнато на 9 август.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.