IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Все още има неправомерен натиск върху прокурори

Това показва Индексът на на реформата в прокуратурата в България

Борис Велчев. Снимка: БГНЕС

Прокурорите продължават да бъдат подлагани на неправомерна намеса в работата им, а корупцията продължава да е широко разпространена.

Това са изводите от проучването „Индекс на реформата в прокуратурата в България“, изготвен от Американската асоциация на юристите. Индексът е базиран на 28 показателя, по които се оценяват реформите от 2006 г. насам, и бе представен от главния прокурор Борис Велчев в присъствието на посланика на САЩ у нас Джеймс Уорлик.

Към 2010 г. прокурорите все още нямат нужната свобода в работата си, сочат резултатите от проучването.

„Макар усилията на главния прокурор да са насърчаващи и да са предприети конкретни мерки за борба с корупцията, общото впечатление е, че при изпълнение на работата си прокурорите все още са подложени на неправомерно влияние на страни в производството, адвокати, съдии, държавни органи, организирана престъпност и семейни връзки“, се посочва в проучването.

Изследването препоръчва сериозно да се промени системата на отчетност. Главният прокурор коментира, че вече се разработват конкретни мерки за намаляване на влиянието „по вертикала“ вътре в прокуратурата, които да дадат възможност на прокурора, който работи по дадено дело, сам да може да поиска помощ или надзор от свой по-опитен колега.

Що се отнася до външния натиск, Борис Велчев коментира, че той зависи от степента на податливост на конкретните прокурори. По думите му всеки може да бъде подложен на натиск от страна на полиция, от адвокати и политици и е въпрос на лична морална устойчивост той да не се поддаде.

„Политически натиск върху прокуратурата винаги е имало и ще има. Никога не са преставали усилията прокуратурата да бъде използвана за политически цели“, коментира Велчев.

Той прогнозира, че на предстоящите избори прокуратурата ще бъде залята от сигнали и „няма да има нито една политическа сила, която ще има монопол върху този натиск – той ще бъде от всички и срещу всички останали“.

„Много е важно колегите да намерят у себе си достатъчно решителност, за да отсеят сигналите, по които има реални данни и да откажат разследване по тези, в които има само желание институцията да бъде използвана за политически натиск“, коментира Велчев.

„Ние сами разбираме, че нито броят на разследванията за тежки корупционни престъпления, нито резултатите, под формата на присъди, на този етап са обнадеждаващи“, коментира още Велчев.

По думите му неправилно е всички очаквания за справедливост да се стоварват върху прокуратурата, а и полицията трябва да разкрива повече случаи на корупция. Според него е нужна и промяна в нагласите на хората и те сами да сигнализират, когато стават свидетели на корупционни практики.

Изследването отчита и лошото качество на юридическото образование, като се подчертава, че в юридическите факултети няма курсове, специално предназначени за студентите, които искат да станат прокурори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Темида
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата