Две непълнолетни момчета ще лежат 4 години 11 месеца и 29 дни в затвора при първоначален общ режим заради убийство на пенсионер и кражба на 6 лева.
Присъдата на Окръжния съд в Пловдив беше потвърдена от Върховния касационен съд и не подлежи на обжалване.
Магистратите признаха за виновни Стайко Благоев и Спас Цончев в убийството на 82-годишния Марин Деков.
На 15 януари миналата година двамата младежи изпили голямо количество вино, преспали в дома на едното момче, а на сутринта продължили да пият друг вид алкохол.
Към 14 часа решили да ограбят пенсионера от село Голям Чардак. Прескочили оградата и през незаключената входна врата проникнали в къщата.
През това време възрастният мъж спял, но като чул влизането, се събудил. Тогава двамата се нахвърлили върху него, съборили го на пода и му нанесли множество силни удари с ритници в гърдите, корема и краката.
Момчетата удряли стареца с юмруци в лицето и му крещели да даде доброволно парите. Жертвата ги молил да си тръгнат с мир, защото нямал пари.
Тогава Спас останал при пострадалия, притиснал го с колене към пода, извивайки му главата настрани, а през това време Стайко започнал да претърсва другите стаи на къщата, за да търси пари.
Не намерил нищо, след което се сменили и Цончев отишъл да търси, при което в джоба на панталон открил 6 лева.
След като намерили парите, момчетата скъсали телефонния кабел и избягали. С плячката от 6 лева си купили тарелка с кебапчета и кутия с цигари, след което отишли в дома на Спас, хапнали и продължили да пият.
Междувременно в резултат на побоя пострадалият пенсионер издъхнал в дома си.
82-годишният старец е открит от сина му на следващия ден.
Той сигнализирал полицията за случилото се и няколко часа по-късно подсъдимите били задържани.
Сега Спас и Стайко са осъдени да заплатят на близките на пострадалия кръвнина от общо 50 000 лева за причинените им с деянието неимуществени вреди.
"Тъй като двамата подсъдими са непълнолетни по време на извършване на деянието, по закон наказанието им задължително се заменя: доживотен затвор и лишаване от свобода на повече от 15 години се заменя с лишаване от свобода от 5 до 12 години”, заяви за Dnes.bg говорителят на Съдебната палата в Пловдив Марияна Кирезиева.
Тя поясни, че делото се е разгледало по процедурата на съкратеното съдебно следствие и че подсъдимите се признават за виновни, съдът е задължен да определи наказание под законовия минимум.
По това дело и трите инстанции, които са се произнесли, са единодушни, че съгласно закона това се явява максимално предвиденото наказание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Евтините батерии постепенно изместват изкопаемите горива като пикова мощност
"Митническият хаос" може да накара Европейския парламент да замрази сделката със САЩ
Технологичните центрове връщат интереса към геотермалната енергия
Тр. Трайков: "Булгаргаз" е във фактически фалит и стои заради договора с Азербайджан
Федералният резерв иска да промени начина, по който американците купуват жилищен заем
Tesla остави в историята „автомобила на века“
Труп на прострелян мъж е открит в Сливен
Янис Стофоридис влиза в първия си сблъсък с Франческо Джая на SENSHI 30
Агенти на Сикрет Сървис застреляха въоръжен мъж в имение на Тръмп във Флорида
"Берое" в незавидна позиция след равенство срещу "Арда" (Кърджали)
Костадинов иска обяснение от Гюров и министри за военните самолети на САЩ в София
Обедна емисия
МОК с висока оценка за игрите в Милано – Кортина
НА ЖИВО: ЦСКА 1948 – Левски 1:0, червените шокираха сините
ЦСКА е все по-близо до големия си трансфер
Дженоа разби „биковете“
Новата звезда на ЦСКА подлуди света, може да се нареди до Кристиано Роналдо! + ВИДЕО
Здравко Лазаров: Като гледам нивото в Първа лига, мога да поиграя отново
Модерна елегантност от Ralph Lauren за есен-зима 2026-2027 (+Снимки)
Мъжете, които избягват тези 8 отговорности, рядко стават добри съпрузи
Седмична таро прогноза за 23 февруари – 1 март
Изберете си книга на мъдростта и вижте как да постигнете щастие
Нумерологична прогноза за 22 февруари
Сочно свинско бонфиле с чесън и билки
26 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Ето я мутрата, тормозила Вальо Михов за пари
Аневризъм е най-вероятната причина за смъртта на детето в Бургас
Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит
Какво вещаят картите Таро за март?
Песков размаха пръст на Естония заради ядрените планове на НАТО
Експерти коментират: Възможно ли е Земята да е единствената обитаема планета
Ново изследване сочи, че слънчевите изригвания може да са свързани със земетресенията
В мантията на Земята откриха мистериозни „потънали светове“
Повторното влизане на ракета е замърсило горните слоеве на атмосферата
На Балканите откриха термално езеро с дълбочина 127 м
Първият пилотиран полет до Луната от Аполо насам: Успешна генерална репетиция на Artemis II