Уреждането на резултати от спортни срещи в България не е престъпление.
В българското законодателство няма текст, според който уреждането на изхода от спортни срещи е престъпление и така, дори да се докаже, че даден човек е участвал в подобни договорки, той няма как да бъде осъден, а и държавното обвинение няма какво да разследва, стана ясно на пресконференция в прокуратурата.
„По никакъв начин не можем да съдействаме, защото няма такъв текст в закона”, обясни говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова. По думите й засега държавното обвинение може да разследва само съпътстващите уреждането на спортни срещи престъпления, като нелегалната хазартна дейност, лихварство или изнудване.
Според прокурора от ВКП Николай Георгиев има механизми за санкциониране на уговорени мачове има БФС. ФИФА и УЕФА например спускат правила към футболните централи, които касаят и договорките при резултатите, така че контролните органи в спорта могат да се активизират по проблема.
Наказателна отговорност за уговаряне на изходи от мачове обаче засега няма как да се понесе.
Прокуратурата е предложила промени в Наказателния кодекс, за да се реши проблемът. Те са внесени в Народното събрание на 31 март и предвиждат освен завишаване на санкциите, свързани с незаконна хазартна дейност, и нови текстове, касаещи уговорките на мачове.
Предложен е текст за т.нар. спортен подкуп, който предвижда наказание лишаване от свобода от 1 до 6 години и глоба от 1000 до 10 000 лева за уговарянето на резултатите от състезание. Какви наказания обаче ще гласуват депутатите, предстои да се разбере.
Преди седмица при мащабна акция на ГДБОП бяха обискирани пунктове за онлайн залагания в Благоевград, Петрич, Сандански, Пловдив, Първомай и Разлог. МВР обяви, че от тях изтичали между 20 000 и 50 000 евро на ден, а бюджетът е ощетяван от невнесени дължими налози.
Разбитата схема за черно тото е обхващала мачове от всички групи на родното ни първенство, съобщи пред Дарик радио експертът по киберпрестъпления Явор Колев.
При акцията на ГДБОП в един от пунктовете се е появил футболист на професионален отбор у нас, а в друг – шефът на фенклуба на друг участник в първенството ни по футбол.
Източници от полицията съобщиха, че зад схемата стоят двама от президентите на футболни клубове у нас. Техните имена обаче от МВР засега не съобщават, тъй като все още няма достатъчно доказателства срещу тях.
Проблемът с онлайн залаганията обаче е с това доколко те са законни, коментира Николай Георгиев. Той обясни, че най-често сайтът, който организира залаганията, е в чужбина, но залози правят и хора от други страни.
Въпросът е дали регистрирано лице, например във Франция, може да залага онлайн в други страни. Но тук и европейското законодателство не е уредило проблема.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.