Кадровите скандали в съдебната власт влязоха в черновата на предстоящия доклад на Европейската комисия за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред, съобщават вестниците "Сега", "Труд" и Mediapool.
Експертите са описали историята около избора на приятелката на вътрешния министър Цветан Цветанов Владимира Янева за председател на Софийския градски съд, въпреки оскъдния й стаж като съдия, оставките на Галина Захарова и Капка Костова от ВСС заради лобистката кадрова политика на Висшия съдебен съвет (ВСС) и бойкота на част от съдиите от София и Благоевград на събранието, което трябваше да избере новите членове на съвета. В черновата на доклада обаче оценки за скандалите не се дават.
В него е отразена и аферата "Приморско" полученото право за строеж край морето от роднини на магистрати с „жилищни нужди“. След като гръмна аферата, ВСС наказа върховните административни съдии Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов като им намали заплатата с 25% за 2 години, без да ги уволни. Младши съдията Деница Урумова - дъщеря на Урумов, която е една от облажилите се с разрешително за строеж, обаче беше уволнена, а Веселин Пенгезов беше свален от председателския пост на Софийския апелативен съд. Всички обжалват пред ВАС, припомнят от в. „Сега“.
Сред основните изводи в предварителния доклад за напредъка на България в областта на правосъдието са и оценките, че липсват достатъчно осъдителни присъди срещу организирани престъпни групи, а почти всички изправени на съд са оправдани. Посочени са делото „Маргини“ и това за братя „Галеви“, където основните виновни бяха оправдани на първа инстанция. Миналата седмица обаче Галеви бяха признати за виновни от апелативния съд и осъдени на общо 12 г. затвор. Присъдата обаче не е окончателна.
След потупването по рамото на управляващите в миналогодишния мониторингов доклад, когато беше отчетена политическата воля за справяне със злоупотребите с евросредства, тази година Брюксел ни критикува за масово прекратяване на дела за злоупотреби със субсидиите.
Споменават се за двама оправдани министри - бившият военен министър Николай Цонев (оправдан на първа инстанция по две дела) и министърът на земеделието кабинета на ОДС Венцислав Върбанов(оправдан също на първа инстанция).
В черновата от 8 страници имало забележки и за лошата вътрешна комуникация между ВКП и окръжните прокуратури по дела. Имало и доста забележи по линия на МВР - за полицейското насилие, недобра работа по събиране на качествени доказателства, пише в.“Труд“.
В доклада се насърчава приемането на закон за конфискацията, който обаче беше отхвърлен на първо четене от парламента преди дни. Въпреки това премиерът Борисов обеща текстът да бъде преработен и върнат отново в зала през септември.
Евроекспертите споменават и забавянето на новите специализирани съд и прокуратура, но за тях няма оценка. По план те трябваше да заработят в началото на тази година, но в крайна сметка стартът им е отложен за началото на 2012 г. ЕК заявява, че очаква резултати от съдебната реформа на ГЕРБ в тази й част, пише Mediapool.
Докладите за България и Румъния ще бъдат представени на 20 юли. Тази година оценката на Брюксел е от особена важност за правителството, защото с нея е оибвързано влизането ни в Шенген.
След като това не се случи през март, сега премерът е обещал да стане преди ноември. В същото време опозицията, подкрепена от Синята коалиция, в понеделник ще внесе в парламента третият по ред вот на недоверие, който се е прицелил именно в провалената политиката в сектор "Сигурност" и членството ни в европейската зона за сигурност.