IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Касирането на президентския вот – изпитание за съдиите

Левият депутат Михаил Миков отговаря на двама магистрати

Касирането на президентския вот – изпитание за съдиите

Оспорването на законността на избора за президент и вицепрезидент не би следвало да създава колебания у конституционните съдии за статута и правомощията на народните представители в условията на парламентарна република. 
 
Това пише депутатът от левицата Михаил Миков в отговор на писмото на двама от съдиите-докладчици по конституционното дело за касиране на президентския вот.
 
Вчера магистратите Благовест Пунев и Румен Ненков (баща на депутат от ГЕРБ) поискаха писмено от левицата доказателства за провеждане на процедура по текст от Изборния кодекс, от които да личи кой участник в изборите (кандидат за президент или вицепрезидент, централно ръководство на партия или ръководство на коалиция от партии), на коя дата и по какъв начин е оспорил пред народните представители решението на ЦИК за обявяване на резултатите от проведените на 23 и 30 ноември избори за президент и вицепрезидент. 
 
Съгласно основния закон инициатива да сезират Конституционния съд имат най-малко една пета от народните представители, президентът, Министерския съвет, Върховният касационен съд, Върховният административен съд и главният прокурор, припомни Михаил Миков.
 
Упражняването на това право от народни представители не може да бъде поставяно в рамките на "обвързана компетентност, в каквато се намират например общинските избирателни комисии при оспорване на резултатите от изборите за общински съветници и кметове", заявява той в писмото си до магистратите. 
 
Той отбелязва, че неслучайно законодателят е предвидил две хипотези по член 265 в Изборния кодекс. 
 
Едната е, че кандидатите за президент и вицепрезидент, централните ръководства на партиите и ръководствата на коалициите от партии, участвали в изборите, могат да оспорят законността на избора на президент и вицепрезидент пред органите, които имат право да сезират КС. 
 
Другата, предвидена в Изборния кодекс хипотеза, е, че в срок до 15 дни от обявяване на решението с резултата от изборите от ЦИК тези органи могат да сезират Конституционния съд с мотивирано искане да се произнесе по законността на избора на президент и вицепрезидент на републиката. 
 
Абсурдно е да се приеме, че става въпрос за обвързана компетентност - убеждение, което личи в писмото ви, пише Миков до конституционните съдии.
 
Формалният подход към гарантираните от конституцията правомощия на народните представители би препятствал осъществяването на конституционния контрол за законност на изборите за президент и вицепрезидент, което е недопустимо, смята той.
 
"Оставам с увереността в нравствените и професионалните ви качества, за които този казус е несъмнено голямо изпитание", завършва Миков писмото си. 
 
Във вторник 71 народни представители от БСП, ДПС и "Атака" внесоха искане до КС да се произнесе по законността на изборите за президент и вицепрезидент.
 
Мотивите са разположени на 17-18 страници, като сред тях са нарушения на изборния процес, опорочена тайна на вота, забранителните списъци за гласуване, отнели право на глас на хиляди граждани, участието на МВР шефа Цветан Цветанов в изборната кампания, купуване на вот и други.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата