Резултатът по делото "САПАРД" е 1:1, заяви градският прокурор Николай Кокинов пред bTV.
По негови думи все още не може да се прецени чия е вината за този развой на събитията. Кокинов призова да се изчака решението на Върохния съд и тогава да се правят анализи.
Имаме една осъдителна и една оправдателна присъда. Очакваме последната и тежка дума на върховния съд, допълни обвинителят.
Софийският апелативен съд оправда на втора инстанция в края на септември Марио Николов, съпругата му Мариана Николова, Ана Шаркова, Иван Иванов и Валентин Ангелов и потвърди оправдателната присъда на бизнесмена Людмил Стойков по делото за пране на пари по програма САПАРД, което беше образувано по сигнал на ОЛАФ.
Генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер обясни, че следи внимателно случая и трябва да се потърси отговор на въпроса защо има разминаване на решенията по едно и също дело на нашия и на немския съд.
Кокинов коментира, че делото е приключило толкова бързо в Германия, защото там обвиняемите са сключили споразумение с обвинението. Двата случая не са съвсем огледални, заяви той.
Има две дела по казуса АЕЦ "Белене", заяви още обвинителят. Едното е в специализираното звено на прокуратурата, а другото е в Софийска градска прокуратура. По едното дело чакаме експертиза, по другото – отговор от руската страна, заяви Кокинов.
По едното от делата има назначена и се очаква финансова експертиза, която да прецени стойностите на оборудването, изгодни ли са или не, имало ли е друг вариант и прочие, каза Кокинов. Съгласно отговора в тази експертиза ние ще бъде градена стратегията на обвинението.
По другото дело имало изготвена поръчка за правна помощ до Русия за вече закупеното оборудване, което вече работи като част от калининградската АЕЦ, относно транспорта, цени, себестойност, обясни Кокинов. Такава помощ от Русия е поискана още преди началото на лятото тази година.
Главният прокурор коментира и призивите на премиера Бойко Борисов за арести по тези казуси. Още миналото лято министър-председателят призова обвинението да посочи отговорните и да ги арестува. Днес Кокинов обясни, че не може да се извършват арести, без да има доказателства.
Градският прокурор отрече, че обвинението често прибягва да споразумения при дела. Той обясни, че има много държави в Европа, където по-голямата част от делата завършват със споразумения.
По негови думи това е един бърз и евтин начин за държавата. Кокинов обяче допълни, че в този процес трябва да участват всички заинтересовани страни, а не да се изключват роднините на жертвите, които да научават за споразуменията от пощенските си кутии.
Кокинов остана доста лаконичен и по делото за смъртта на ямболската адвокатка Надежда Георгиева. Миналата седмица съдът постанови оправдателна присъда за тримата обвиняеми по делото - Димитринка Атанасова, бившият й съпруг - Пламен Калайджиев, и Орлин Аврамов.
Майката на убитата адвокатка заяви, че се чувства все едно за втори път погребва дъщеря си след като чу оправдателните присъди.
Надежда Георгиева беше убита през 2000 година, а името нашумя заради слуховете за близки връзки между нея и тогавашния главен прокурор Никола Филчев.
Сред подсъдимите по делото беше и прокурорът от Върховната административна прокуратура Николай Колев. Той бе обвинен, че е подпомагал извършителите на убийството и ги е съветвал как да заличат следите си. Разследването срещу него бе прекратено след убийството му на 28 декември 2002 година.
По думите на Кокинов това дело е печален пример за скоростта на българското правораздаване. Той иронично заяви, че “това дело е по-старо и от него“.
Градският прокурор отказа да коментира твърденията, че Филчев е възпрепятствал правораздаването. Кокинов заяви, че всички в прокуратурата са имали голям Мисля, че хиперобилизираме, обясни Кокинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.