IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Казусът "Марковска" прераства в институционална криза

Преглед на печата на 16 ноември 2012 година

Казусът "Марковска" прераства в институционална криза

Венета Марковска не успя да положи клетва. Снимка: архив, Булфото

Казусът "Марковска" е най-коментираната тема в днешния печат. С неочакван процедурен ход президентът Росен Плевнелиев попречи на избраната от парламента за конституционен съдия Венета Марковска да положи клетвата си и да встъпи в длъжност, уточнява "Труд". Ситуацията е без прецедент в историята на Конституционния съд /КС/.

Следващият сблъсък е за главен прокурор, прогнозира в своя анализ за "Труд" Христо Иванов, програмен директор на Българския институт за правни инициативи. Вчерашният инцидент е брънка от верига събития, разгръщащи се в последната година - смените по върховете на съдебната власт. Реалният политически процес, който доведе до сегашната криза, е сблъсъкът между две тенденции в обществения ни живот, смята Иванов. Тази криза, заедно със стопирането на избора за главен инспектор в ИВСС в парламента вчера, може да бъде разглеждана като опит да се обезвреди натрупалото се напрежение, преди да се пристъпи към най-важната за съхраняване на статуквото стъпка - назначаването на главен прокурор, подчертава още Иванов.

Според водещото заглавие на "Сега" казусът прераства в институционална криза. Марковска сама заложи капана, в който падна. Въпреки призивите на президент, премиер, правосъден министър, посланици на страни - членки на ЕС, и Еврокомисия да се откаже или поне да отложи влизането си в КС, докато се разсеят всички съмнения около личността й, тя реши да не слуша никого и да се закълне, подчертава вестникът.

Прецедентът, който Плевнелиев сътвори ненадейно за цялата публика, даде възможност да надникнем зад кулисите на евтината продукция "Как се прави кариера под знака на ГЕРБ", анализира още "Сега" на вътрешна страница. Ако някой е имал съмнение, че това става на базата на принципи като професионализъм и висок морал, вече трябва да е наясно, че механизмите за прогресиране не само в съдебната, но и в останалите две власти се подчиняват на други, явно чисто природни, да не кажем присъщи на джунглата,закони, коментира авторът Светлана Георгиева.

В новата ситуация с Венета Марковска топката е в полето на парламента. Това коментира пред "Труд" Емилия Друмева. Тя е един от четиримата членове на Конституционния съд (КС), чийто 9-годишен мандат изтече с клетвата на новите. Друмева обясни, че парламентът има власт да отмени свое решение, стига да не нарушава конституцията. В такъв смисъл се е произнесъл КС преди десетина години. Решението на парламента да избере Марковска в КС би станало неотменимо чак когато тя положи клетва и встъпи в длъжност като член на КС.

Клетвата не е формален акт. По закон тя се полага пред президента, председателя на парламента и шефовете на двете върховни съдилища. Това са източниците, които формират трите квоти в КС. Съдията започва да упражнява мандата си от момента на клетвата.

Според Друмева КС трябва да избере председател и да заработи. "Съдът има кворум и мнозинство за решения. Би било противно на конституцията да не работи", заключи тя. Действащи членове на КС обаче обясниха, че са решили да не заседават и да не избират председател, докато не се запълни съставът на съда. Те не изключиха възможността Марковска да положи клетва след време, ако успее да изчисти името си. За да стане това обаче, президентът трябва да присъства.

Юристи коментират и хипотезата в КС да бъде атакувано самото решение на парламента за избора на Марковска. Ако това се случи, КС може да се произнесе единствено по процедурата, с която е посочена Марковска. "КС няма право да обсъжда целесъобразността на избора", обясниха съдии.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Темида
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата