Висшият съдебен съвет чака отговор от министъра на финансите Симеон Дянков, към когото отправи покана за среща. Това стана ясно от думите на представляващия ВСС Соня Найденова.
На 24 януари правителството на съдебната власт реши да поиска среща с Дянков заради бюджета на съдебната власт. Магистратите искат увеличаване с 16 млн. лева. Поканата е била изпратена на следващия ден след решението.
Тя е била отправена и до други представители на финансовото министерство, обясни днес Найденова. По нейни думи дупката в бюджета на съдебната система означава, че не биха достигнали средства за капиталови разходи.
Представляващият ВСС обясни още, че на срещата ще трябва да се обсъди дали тези средства ще се запазят или има начин при определи условия те да бъдат променени.
Имаше предложение за отнасяне на закона за бюджета към Конституционния съд, но въпросът не е обсъждан във ВСС, коментира Найденова, цитирана от “Фокус“.
На 24 януари председателят на ВКС Лазар Груев обясни, че целенасочената политика на правителството е да не осигурява средства за нормалното функциониране на една от трите власти.
„Когато няма пари за вещи лица, не става въпрос за комфорта на българските магистрати, а за комфорта на българските граждани”, обясни той.
ВСС и представители на изпълнителната власт са напът да влязат в поредния си остър спор и днешното изявление на Найденова задълбочава тези опасения.
В началото на декември министърът на финансите Симеон Дянков нарече “гнусно“ искането на магистратите да бъдат отпуснати 10 млн. лева за ДМС-та. Тогава той обясни, че това е най-нереформираният и критикуван от Европа сектор.
От ВСС пък отговориха, че молят за параметри за исканата реформа, но обясниха, че това не можа да стане чрез резки съкращения, които не позволяват нормалното функциониране на съдебната система.
Сблъсъкът между ВСС и Дянков изобщо не е първият между магистрати и представители на правителството.
Популярни станаха споровете между представители на съдебната власт и вътрешния министър Цветан Цветанов, чиито остри изказвания предизвикаха съмнения за намеса в работата на магистратите и притеснения от Брюксел.
Вътрешният министър напоследък налага и странна практика да кръщава операции на имена на съдии, което предизвика силно негативна реакция от страна на неправителствения сектор и магистратите.
Особено популярни станаха акциите Р.А.Л.И.Ц.А, при която се появиха съмнения, че е кръстена на съдия Ралица Манолова, и акция М.И.Л.Е.В., най-вероятно кръстена на на съдия Теодор Милев. И в двата случая въпросните магистрати бяха участвали в съдебните състави, изменили мерките за неотклонение на задържаните при въпросните акции.
ВСС през януари прие становище за проведената операция М.И.Л.Е.В. Прякото съвпадение на името на операцията и съдията засяга както отделния съдия, така и авторитета на съдебната власт. ВСС заявява още, че правовата държава е обща грижа на всички.