Камарата на Частните съдебни изпълнители изрази безпокойство от случаите на физически посегателства, насилие и психически тормоз върху длъжници от страна на кредитори, събирачи на дългове и други.
В последните години констатираме все по-настоятелни опити на влиятелни среди да прехвърлят върху частните съдебни изпълнители отговорността за грешни икономически решения на граждани и бизнес, за срива на цените на имотния пазар, за отпускането на необезпечени кредити, както и на такива, при които обезпечението изобщо не покрива стойността на дълга и в крайна сметка дори за тежкото икономическо положение в страната, пише в позиция на организацията.
От Камарата настояват за незабавни действия за въвеждане в практиката на електронните запори, защото анализът на оплакванията сочи, че повечето от тях се отнасят до прекомерност на начисляваните прости такси спрямо по-малките задължения.
В момента за налагане на запори във всички банки таксата би била около 540 лв., докато с въвеждането на електронните запори тя ще падне до 18 лв.
Освен това друго предложение е да бъде разширен кръгът от действия на съдебния изпълнител, които подлежат на обжалване пред съда, включително и по отношение на оценките на недвижимите имоти.
Необходима, според Камарата, е законодателна промяна, която да стимулира банките активно да отпускат кредити за закупуване на имущество, изнесено на търг от съдебен изпълнител. Това е начин участниците в публичните продани да се увеличат значително, а продажните цени да се повишат, което е в интерес както на длъжниците, така и на кредиторите.
ЧСИ предлагат да се въведе и института на гражданския фалит.
Ако това бъде направено би могло да се стигне до положителна промяна за гражданите. При една добре разписана процедура, провеждана от професионалисти и силна разяснителна кампания за последиците от фалита не би трябвало да очакваме затрупване на съдилищата с молби от такъв характер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.